kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Burak Çevik DAAD Berlin Sanatçı Programı 2022’de

24 Kasım 2021

Yönetmen, yapımcı ve sanatçı Burak Çevik, DAAD Berlin Sanatçı Programı’na (DAAD Artists-in-Berlin Program) ‘Film’ kategorisinde seçildi.

1963’ten beri düzenlenen program, görsel sanatlar, edebiyat, müzik ve film alanında kendini kanıtlamış isimleri davet ederek bir yıl boyunca Berlin’de ağırlıyor ve yeni projelerini geliştirmeleri için onlara fırsat sunuyor. Program kapsamında Çevik’in “Tuzdan Kaide” ve “Aidiyet” filmleri 2022 yılı boyunca Berlin’in çeşitli mekânlarında gösterilecek ve Burak Çevik, yeni filmi üzerine çalışacak.

Her yıl dünyadan sadece 20 kişinin seçildiği programa bugüne dek, Andrey Tarkovski, Jim Jarmusch, Steve McQueen, Lucrecia Martel, Asghar Farhadi, Claire Denis, Béla Tarr, Marina Abramović, Damien Hirst, Ingeborg Bachmann, Peter Handke, Stanislaw Lem, Margaret Atwood, Carlos Fuentes, Susan Sontag’ın da aralarında olduğu usta yönetmen, sanatçı ve yazarlar davet edilmişti.

1963’te Ford Vakfı tarafından başlatılan, 1965’ten itibaren de Almanya Dışişleri Bakanlığı ve Berlin Senatosu’nun destekleriyle sürdürülen DAAD, konuklarına yaratıcı çalışmaları için alan sağlamak, sanatsal bakış açılarının çeşitliliğini ve zenginliğini teşvik etmek ve yazılı ve sözlü ifade özgürlüğünü güçlendirmek amaçlı tasarlanmış bir program. 58 yıl boyunca yalnızca Avrupa’nın değil tüm dünyada sanatsal ve kültürel değişim için çok önemli bir platform olmayı sürdüren programa bugüne dek binlerce isim davet edildi. Bunlar arasında, Andrey Tarkovski, Istvan Szabo, Jim Jarmusch, Steve McQueen, Elia Suleiman, Lucrecia Martel, Asghar Farhadi, Claire Denis, Béla Tarr, Sebastián Lelio gibi usta yönetmenlerin yanı sıra Nan Goldin, Marina Abramović, Damien Hirst, Ingeborg Bachmann, Peter Handke, Stanislaw Lem, Margaret Atwood, Carlos Fuentes, Susan Sontag gibi sanatçı ve yazarlar da bulunuyor.