kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Deniz Gül’ün 3. kişisel sergisi The Pill’de

20 Eylül 2016

Deniz Gül’ün “Loyelow” başlıklı üçüncü kişisel sergisi 21 Eylül’de The Pill‘de açılıyor. Loyelow, sanatçının 2011 yılında ARTER’de de sergilenen “5 Kişilik Bufet” isimli metni üzerinden ilerlemeye başladığı ve akabinde B.I.M.A.B.K.R. ile devam ettiği serinin dördüncü halkasını oluşturuyor.

Sergide Gül’ün ilk videosu “Altın Toz” ve farklı yerleştirmeler yer alacak. Sarı neondan hazırlanmış geniş ölçekli harita “Loyelow Fields” ve cam heykel “Teodora” ise sergide, hayal ile gerçeklik arasındaki geçişkenligi üstlenecek.

Deniz Gül bu sergide, önceki çalışmalarında görmeye alışkın olduğumuz üzere izleyiciyi bir zihin akışına ve adeta rüyalara dair bir soyutlamanın sembolize ettiği izleğe davet ediyor. İzleyici sergi alanına adım atıp objeler arasında ilerlerken, Gül’ün konu edindiği genç bir erkeğin en derin düşüncelerine ulaşıyor; bellek filtresi tarafından değişimlere uğramış hislerine, umutlarına ve hayallerine tanıklık ediyor. Seyirci, hayal ile gerçeklik arasında bir yerlerde, bilinç dışı ile bilinç arasındaki bu duyumsal deneyime çağrılıyor.
Sanatçı dil ve düşünceler, kelimeler ve semboller, kamusal ve özel alanlar gibi ikilikler üzerinden olusan ilişkilere dair zihinsel yapıları parçalarina ayirip inceliyor.