kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Dijitallab: Performans projesinden açık çağrı

13 Nisan 2021

Şule Ateş tarafından hayata geçirilen ve Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı tarafından desteklenen Djitallab: Performans projesi, dijital dramaturji ve dijital teknoloji üzerine bir dizi çevrimiçi seminer ve üç aylık bir laboratuvar süreciyle, dijital teknolojilerin gösteri sanatlarındaki kullanım imkânlarını araştırıyor.

Araştırma süreci fiziksel mekânla dijital ortamı bir arada kullanan melez bir performansın tasarımı ve sunumuyla tamamlanıyor.  Proje, Haziran – Eylül ayları boyunca devam edecek laboratuvar süreci için bir açık çağrı yapıyor.

Şule Ateş’in Cihangir Akademi kapsamında 2015 yılından beri tasarladığı eğitim programlarına yeni bir başlık ekleyen Dijitallab: Performans, gösteri sanatları alanının dijital teknolojiler ve dijital performansa dair bilgi birikimini arttırmanın yanı sıra, yeni medya alanı ile gösteri sanatları alanı arasında işbirliği geliştirmeyi hedefliyor.

Açık çağrı ile dijital oyun tasarımı ve yazımı, artırılmış gerçeklik, etkileşim tasarımı, animasyon tasarımı ve gösteri sanatları disiplinlerinden de dijital teknolojiye yatkın, toplam 20 katılımcı kabul edilecek. Seçilecek katılımcılar, proje danışmanları Asım Evren Yantaç, Ekmel Ertan, Melis Bilgin, Oğuz Turan Buruk, Oytun Kal, Seda İlter ve küratör Şule Ateş ile Haziran – Eylül ayları boyunca çevrimiçi buluşarak, hibrit bir performansın tasarımı üzerine çalışacak. Tasarlanan performansın ön gösterimi Eylül ayında yapılacak.

Araştırma sürecine katılacakların, seminerleri izlemiş olması beklenmektedir. Seminerler ve laboratuvar süreci kaydedilerek, Cihangir Akademi YouTube hesabında yayımlanacak.