kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Dirimart’ta yeni sergi: “Arısütü”

16 Nisan 2019

Dirimart, 11 Nisan – 12 Mayıs 2019 tarihleri arasında, Summer Wheat’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi Arısütü‘ne ev sahipliği yapıyor.

Wheat sadece bu sergi için yarattığı, kadim gelenekler ile insanın modern dünya deneyimini sentezlediği, arı sütüyle beslenmenin nasıl bir şey olduğuna dair, kadın emeğinin gündüzden geceye,
sonsuzluğa sirayet ettiği bir görü yaratmaya soyunan yeni işlerini sergiliyor.

Wheat, heykel ve resimlerinde, kadınların ilk avcılar, teknokratlar ve arıcılar olduğunu hayal ettiği bir emek soykütüğü yaratıyor. Mısır piktograflarından, Amerika yerlilerinin motiflerinden ve ortaçağ İncil çizimlerinden esinlenen Wheat, toplumu inşa edenlerin kadınlar olduğu, kendine ait bir dünya yaratıyor. İşlerinde kadınların dünya ve kolektif bilinçaltıyla bağlarına vurgu yapan kadın avcılar, bahçıvanlar ve balıkçılar var. En son serisinde yarattığı, Dürer’in gravürlerine açık birer referans olan ağır, gravür benzeri çizgilerle betimlediği Toulouse Lautrec’in matmazellerini çağrıştıran duruşlara sahip bu kadınlarla Wheat, kadın arıcı arketipini ve emek, topluluk ve güzellik üzerine düşünme biçimlerimizi keşfe çıkıyor.