kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Dramaqueer’den yeni video serisi: “Kırıta Kırıta”

7 Ocak 2021

Dramaqueer/İstanbul Sanat Derneği, 1930’lu yıllarda Dramalı Hasan Hasgüler tarafından bestelenmiş rumbaları, kantoları ve fokstrotları günümüzün queer performans sanatçılarıyla buluşturduğu ‘Kırıta Kırıta’ adlı video projesini YouTube kanalı üzerinden başlattı. Yeni yılla beraber izleyicilerin beğenisine sunulan proje, 13 hafta boyunca her hafta cuma günü yayınlanacak videolarla devam edecek. Projede yer alan performansçılar Ahsen Gönülce, Jilet Sabahat, Q-bra, Madır Öktiş, Cake Mosque, Aleyna Fox, Ceytengri, Florence Konstantina Delight, ABB Afrodith, Larissa, Lucis, Aria Na ve Akış Ka. İlk video klip, Ahsen Gönülce’nin performansıyla hayat buluyor.

Kırıta Kırıta’nın son birkaç aydır devam eden yoğun bir ekip çalışmasının sonucu olarak ortaya çıktığının altını çizen Dramaqueer, “Kayıtlarına ulaşmakta bile güçlük çekeceğiniz bu eserler, taş plaklarda Mahmure Handan, Neriman, Fahriye, Nezihe ve Seyyan Hanım’ların seslerinde ölümsüzleşmiş. Fakat kısa süre sonra unutulmuş, pek çoğu söylenmez olmuş. Zeki Müren, Adnan Pekak ve Seyfi Dursunoğlu (Huysuz Virjin) tarafından ara sıra hatırlatılmış, belleklere kazınmış şanslı olanları. İşte bu repertuvarı, queer potansiyellerinin de altını çizerek yepyeni kliplerle sunuyoruz. 13 hafta boyunca 13 kliple 1930’lardan 2020’lere bir köprü kuracağız.” diyor.