kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Elgiz Müzesi daimi koleksiyonundan seçme eserler Midilli Adası’nda

26 Eylül 2016

Elgiz Müzesi, 29 Eylül – 18 Kasım 2016 tarihleri arasında, Yunanistan’ın Midilli Adası’ndaki Osmanlı mimarisi örneklerinden biri olan Mytilene Belediye Sanat Galerisi, Halim Bey Konağı’nda daimi koleksiyonundan seçme yapıtların yer alacağı, Geçiş Çizgileri (in medias res) / Lines of Passage (in medias res) adlı sergiye ev sahipliği yapacak.

Küratörlüğünü Başak Şenova’nın yaptığı sergi, “bellek” ve “algı” üzerine vurgu yaparken hem mekansal kurgusuyla, hem de tarihi ve siyasi ağırlıklarla yüklü coğrafyalarla diyalog kurmaya çalışmasıyla dikkat çekiyor.

Sergide Elgiz Müzesi daimi Koleksiyonunndan Azade Köker, Bedri Baykam, Bengü Karaduman, Ferhat Özgür, Gilbert & George, Hale Tenger, Tracey Emin, Louise Bourgeois, Mateo Mate, Burak Delier, Gülsün Karamustafa, İhsan Oturmak, Kendell Geers, Komet, Nan Goldin, Nilbar Güreş, Özlem Günyol, Rebecca Horn, Pınar Yolaҫan, Oleg Dou, Cindy Sherman, Tomur Atagök, Veljko Zejak, Hera Büyüktaşçıyan ve Benji Boyadgian gibi sanatçıların resimden heykele, enstalasyondan objeye, fotoğraftan film ve videoya kadar çeşitli mecralardaki yapıtlar yer alıyor. Ayrıca sergi boyunca, sergi sürecini belgeleyen ve üç dilde (Türkçe, Yunanca ve İngilizce) basılacak bir kitap da yayınlanacak.