kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Ferda Art Platform’da yeni sergi: “Kendine Kavuşmak”

22 Ekim 2019

Ferda Art Platform, “Merkez Kayıyor” başlıklı ilk karma sergisinin hemen ardından 18 Ekim – 18 Kasım 2019 tarihleri arasında Türkiye çağdaş resminin önemli isimlerinden Şahin Paksoy’u “Kendine Kavuşmak” başlıklı sergi ile ağırlıyor.

Şahin Paksoy’un son dönem yapıtlarını izleme şansının bulunacağı sergide, figür resmi ve resmin yüzey sorunsalı üzerine eşzamanlı işleyen yenilikçi tavrı ve ikonu andıran anıtsal figürleri ve bu figürlerin boş bırakılmış resim yüzeyindeki vurucu etkisi öne çıkıyor.

Paksoy’un kendine has figürleri, adeta tuvalden çıkacak kadar canlı, seslerini duyuracak kadar detaylı bir şekilde eserlerinde yer alıyor. Sanatçı, yeni sergisine dair: “İnandığım yolda yürüyerek kendime ulaşacağımı biliyordum. Yürüdüm ve sonunda kendime kavuştum.” diyor.

Resimlerindeki figürlerden hareket ederek küçük boyutlu figüratif heykeller de yapan Paksoy, geleneksel Anadolu halkının yaşam değerlerini ve yaşama biçimlerini işlerinde en ince biçimde yeniden üretmeye devam ediyor. Figüratif temelli yapıtlar ortaya çıkaran sanatçının eserlerinde öykücü bir yaklaşım yine mizahi bir bakış açısı ile izleyicisini yakalamayı başarıyor.