29. Akbank Caz Festivali’nin söyleşi ve atölye programı açıklandı

21 Ekim 2019

Bu yıl 17 – 27 Ekim 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen 29. Akbank Caz Festivali, her yıl olduğu gibi bu yıl da pek çok söyleşi ve atölye çalışmasına ev sahipliği yapıyor.

Cazın insan ve toplum özgürlüğü üzerine etkileri, ECM Records, Avrupa Caz Tarihi ve Sinemada Caz gibi konuların ele alınacağı söyleşiler ve enstrümanlara ve müziğe ilgi duyan amatör ve profesyonellerin heyecanla beklediği Lin Records Atölyeleri farklı konuklarıyla bu yıl bir kez daha festival programında.

Söyleşiler

NEDEN CAZ?

19 EKİM CUMARTESİ 15:00

SOHO HOUSE

Çünkü Gill Scott-Heron’ın da dediği gibi ”Caz özgürlüktür”. Cazın insan ve toplum özgürlüğü üzerine doğrudan etkileri üzerine sorulara yanıtlar arayacağımız bu söyleşide, caz programcısı ve meraklısı Hakan Rauf Tüfekçi, cazı çalanları, söyleyenleri, dinleyenleri, pazarlayanları ve yazanları mercek altına alıyor. Cazın ortaya çıkışı ve caz kelimesinin anlamı üzerinde dahi müzik tarihçilerinin hemfikir

olamadığı düşünülürse konuşulacak çok konu var. Gazeteci-yazar Sedat Ergin, caz gitaristi Önder Focan ve Lale Plak’tan Hakan Atala’nın konuk olacağı bu söyleşi kaçmaz.

ECM RECORDS & AVRUPA CAZ TARİHİ

22 EKİM SALI 15:00

SOFA HOTEL ISTANBUL, AUTOGRAPH COLLECTION 

60’lı ve 70’li yıllarda Amerikalı plak şirketleri yatırımlarını elektrik caz, caz-rock gibi daha karlı alanlara ayırmayı tercih etmişken, Avrupalı plak şirketleri sayesinde avangart caz ve Amerikalı caz müzisyenlerinin kariyerleri hayatta kalabilmişti. 1969’da kurulan Alman plak şirketi ECM, caz tarihinin bu anlatılmayan hikayesinin en başarılı kahramanıydı. Müzik prodüksiyonunun her aşamasına adanmış 50 yıllık geçmişiyle, ECM cazın imajını değiştirdi, tanımını ve sınırlarını yeniden belirledi. Çoğunlukla Kuzey cazıyla özdeşleşmiş ECM; kurulduğundan beri katologunda Amerikan, Afro-Amerikan ve Avrupalı caz müzisyenlerinin kayıtlarına yer vererek, görsel sanatlar ve ses arasındaki kesişimler üzerinde çalışarak, besteciliğin yeni alanlarını dokümente ederek ve yeni yeteneklere geniş kitlelere ulaşabilmeleri için olanaklar sağlamayı başararak 90’larda nu-jazz etrafında toplanmış birçok yeni plak şirketine ilham kaynağı oldu. “ECM Records ve Avrupa Caz Tarihi” konulu bu söyleşide; efsanevi plak şirketinin tarihindeki önemli anlar ve Avrupa Caz tarihi, Francesco Martinelli, Sevin Okyay ve Kerim Selçuk’un katılımlarıyla konuşulacak.

SİNEMADA CAZ

27 EKİM PAZAR 15:00

SOHO HOUSE

Cazın ruhunu kavrayabilmek Blues’un yolculuğunu anlamaktan da geçiyor. Usta yönetmenlerin caz ve sinemayı buluşturduğu filmler bu keşif sürecinde başvurulması gereken önemli kaynaklardan. Hülya Tunçağ moderatörlüğünde konuklar müzik ve sinema yazarı Ali Sönmez ve Caz gitaristi Şevket Akıncı ile Akbank Caz Festivali kapsamındaki bu söyleşide, 1920’lerden bugüne cazın sinemadaki yansımalarını farklı yönleriyle değerlendirecekler. Clint Eastwood’un alto saksafoncu Charlie Parker’ın yaşamını ele aldığı “Bird”, bir bebop müzisyenini canlandıran Dexter Gordon’a “En İyi Erkek Oyuncu” Oscar adaylığı ve filmin müziklerini üstlenen Herbie Hancock’a “En İyi Film Müziği” Oscar’ı kazandıran “’Round Midnight” gibi rehber filmler üzerinden gerçekleşecek bu ilham verici söyleşiyi kaçırmayın.

Atölyeler

ÇOCUK CAZ

19 EKİM CUMARTESİ 14:00

TAMİRANE AKASYA

Çocuk Caz projesi sayesinde, çocukluk hatıralarımız arasında yeri olan melodiler ve şarkılar caz ile buluşarak bugünün çocuklarına yeni hatıralar hazırlıyor. Festival programında sahne alacak Çocuk Caz projesinde; vokalde solist Nilay Tezsay, gitar ve mızıkada Onur Hacet, kemanda İlker Görgülü sahneye neşe katacak. Anneler, babalar kendi çocukluklarından hatırladıkları şarkıların yepyeni tınılarını çocuklarıyla birlikte keşfe çıkacaklar. Yakın zamanda kendi bestelerinin de bulunduğu bir albüm çıkarmayı planlayan bu renkli topluluğun sahne enerjisiyle tanışmaya siz de davetlisiniz.

RENGARENK KUPALAR

19 EKİM CUMARTESİ 13:00

AKBANK SANAT

Müziğin notaları çocukların hayal gücü ile birleşerek tasarımlara yansıyor ve farklı yüzeylerde kalıcı oluyor. Çocuklar bu etkinlikte, kendilerine veya sevdiklerine özel rengarenk kupalar tasarlıyorlar. Fırça uçlu porselen kalemleri ile güzel yazı denemeleri ve desen çalışmaları yaparak el becerilerini

geliştiriyorlar. Kupa tasarımı yapmak hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı!

KENDİ ÇANTAMI TASARLIYORUM

19 EKİM CUMARTESİ 15:00

AKBANK SANAT 

Müziğin notaları çocukların hayal gücü ile birleşerek tasarımlara yansıyor ve farklı yüzeylerde kalıcı oluyor. Çocuklar bu etkinlikte, kendilerine veya sevdiklerine özel bez çantalar tasarlıyorlar. Tekstil kalemleri ile desen çalışmaları yaparak el becerilerini geliştiriyorlar.

ÇOCUKLAR İÇİN DANS ATÖLYESİ

26 EKİM CUMARTESİ 15:00

KIYI FERİYE

“Kendi gibi olma” kavramını çocukların potansiyeliyle, onlara özgürce yaratabilecekleri ve anı yaşayabilecekleri imkanlar tanıyarak keşfedebiliriz. Dans etmek, çocukların kendilerini ve bedenlerini tanımasına olanak sağlarken, onlara başkalarıyla iletişim kurabilmeyi de öğretir.

LINDY HOP DANS ATÖLYESİ

26 EKİM CUMARTESİ 16:00

27 EKİM PAZAR 14:00

KIYI FERİYE

Lindy Hop dans akımı, cazın altın çağı diye bilinen Swing döneminde New York’ta tarih yazdı ve 1920’li yılların ortasından 1940’lı yılların sonlarına kadar doludizgin yaşandı. 1940’ların birçok Hollywood filmine konu olan bu swing dans janrı sonradan rock’n roll’a evrildi. Özgürleştirici Lindy Hop deneyimi, rüzgarını bugünlere de taşıyarak, halen dünyanın birçok ülkesinde meraklılarını pistlere çekmeye devam ediyor. Istanbul Lindy Hoppers, partnerli yapılan bu dansın soluksuz neşesini Akbank Caz Festivali’nin 1 saatlik atölyesinde katılımcılarla paylaşacak.

SOLO CAZ DANS ATÖLYESİ

26 EKİM CUMARTESİ 17:00

KIYI FERİYE

İstanbul Lindy Hoppers, swing döneminin mutluluk saçan enerjisini bedenlerinde hissetmek isteyenlerle, 1 saatlik bu solo caz atölyesinde buluşacak.

AİLELER İÇİN DANS ATÖLYESİ

27 EKİM PAZAR 15:00

KIYI FERİYE

Swing dönemine damgasını vuran Lindy Hop dans akımını çocuğunuzla keşfetmek isterseniz, Akbank Caz Festivali’nin çocuklar ve aileler için tasarladığı bu eğlenceli etkinliğe katılabilirsiniz.

JAZZ TAP DANS ATÖLYESİ

27 EKİM PAZAR 16:00

KIYI FERİYE 

Tap dans, ayak vuruşlarıyla çıkarılan sesler ile ritim yaratmaya odaklı bir dans türüdür. Müzikalite ve ritim duygusunu birleştiren, 1920’lerin caz adımlarını içeren, eğlence ve doğaçlamanın ön planda olduğu bu dansla atölyemizde tanışabilirsiniz.

LIN RECORDS ATÖLYELERİ

Enstrümanlara ve müziğe ilgi duyan amatör ve profesyonellerin heyecanla beklediği Lin Records Atölyeleri farklı konuklarıyla bu yıl bir kez daha festival programında. Atölyelere katılan katılımcılar, Türkiye caz sahnesinin başarılı müzisyenleriyle tanışarak onların deneyimlerinden faydalanma ve müzik bilgilerini arttırma şansı yakalıyorlar. Festival süresince farklı tarihlerde Akbank Sanat’ da gerçekleşecek Lin Records atölyeleri arasından ilgi duyduklarınızı seçin ve zihninizde yeni ufuklar açacak bu özel deneyimleri kaçırmayın.

20 EKİM PAZAR

CEM TUNCER İLE GITAR ATÖLYESI  – 12:00

SERHAN ERKOL İLE SAKSAFON ATÖLYESI – 14:00

CAN KOZLU İLE DAVUL ATÖLYESI – 16:00

27 EKİM PAZAR

ERCÜMENT ORKUT İLE PİYANO ATÖLYESI – 12:00

CENK ERDOĞAN İLE PERDESİZ GİTAR ATÖLYESI – 14:00

KAĞAN YILDIZ İLE KONTRBAS ATÖLYESI – 16:00