kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Galeri Işık Teşvikiye’de yeni sergi: “Boşlukta”

5 Ocak 2022

Galeri Işık Teşvikiye, 6 Ocak – 3 Şubat 2022 tarihleri arasında, Rafet Arslan küratörlüğünde gerçekleşen, sanatçı Metin Ünsal’ın “Boşlukta” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sanatçının “Hasar” ile başlayan, “Bedel” sergisiyle süren sergi serisi birçok farklı tekniği bir arada kullandığı, ilk defa izleyiciyle buluşacak eserlerinin yer aldığı “Boşlukta” ile devam ediyor. Sergi serisi, ilerleyen günlerde evrilip gelişerek farklı şehirlerde yolculuğunu sürdürecek.

Sanatçı, imge dünyasında başlangıçta saf ve muntazam formlara sahip olan ruhların maruz kaldıkları şiddetin etkisiyle uğradıkları deformasyonu klasik güzellik normları dışında, şiddetin etkilerini belirgin kılan bir görsellik üzerinden aktarıyor.

Tepkisini üretimine yansıtan Ünsal, sanatıyla yarattığı katılımcı ortamda bizi buluşturarak olaylara şiddete uğrayan tarafın perspektifinden bakmaya davet ediyor. Ünsal’ın temel meselesi fiziksel ve ruhsal şiddet olmasına karşın, sanatı üzerinden tartışmaya açtığı kavramlar bu bağlamın ötesine geçiyor.

Kimliksiz, biçimsiz, boşlukta asılı kalmış formlar üzerinden yokluk, hiçlik, boşluk temaları etrafında şekillenen sergide sanatçının heykel ve resmi aynı düzlemde buluşturduğu çalışmaları da yer alıyor. Uğur Engin Deniz iş birliğinde hazırlanan 3B animasyon yapıt ise serginin duyusal çeşitliliğini artırıyor ve boşlukta salınan ruhları tıpkı bir hologram etkisiyle izleyicinin gözünde görünür kılıyor.