kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Geleceğe Yadigâr projesinden açık çağrı

10 Haziran 2022

The Circle, Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC) ve Yonga Mobilya’nın partnerliğinde, hayatımızın bir parçası olan ve aile yadigârı olarak gelecek nesillere aktarılabilecek mobilyalar için malzeme ve işçiliğin değerine dikkat çekmeyi hedefleyen ‘Future Heirlooms | Geleceğe Yadigâr’ başlıklı projeyi hayata geçiriyor.

‘Geleceğe Yadigâr’, Türkiye’nin yeni nesil tasarımcılarını teşvik etmeyi hedeflerken Amerikan sert ağaçlarıyla tasarlanan ve mevcut kullan-at kültürünün aksine, gelecek nesillere ‘yadigâr’ olarak aktarılabilecek tasarımların ekolojik faydalarını göstermeyi hedefliyor.

Tom Dixon, Melkan Tabanlıoğlu, Defne Koz, Seyhan Özdemir, Mehmet Ali Uysal gibi tasarım, mimarlık ve sanat alanlarından dünyaca ünlü isimlerin yer aldığı jüri, 7 Haziran’da başlayan açık çağrı sürecinin ardından seçeceği yedi Türkiyeli tasarımcıyı, gelecek nesillere ‘yadigâr’ olarak aktarılabilecek ve sürdürülebilirlik, uzun ömürlülük ve kalite ölçütleri ekseninde Amerikan sert ağaçlarından nesneler tasarlamaya davet edecek. Tasarım sürecinin ardından Yonga Mobilya tarafından üretilecek
eserler, Kasım – Aralık 2022 tarihleri arasında İstanbul’da sergilenecek.

Açık Çağrı’ya 40 yaş altında, endüstriyel tasarım, ürün tasarımı, iç mimari tasarım veya mimarlık alanlarında Türkiye veya yurt dışındaki üniversitelerin lisans veya yüksek lisans derecesine sahip olan, veya tasarımcı olarak kimliğini kanıtlamış adaylar başvuru yapabiliyor. Başvuru sahiplerinin, tasarım kültürüne katkı sağlamış, ulusal veya uluslararası platformlarda yayınlanmış, bir yarışmada kabul görmüş bir mobilya, ürün tasarım projesi veya bir platformda yayınlanmış/sergilenmiş sanatsal bir üretiminin olması bekleniyor.