kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İstanbul Vakfı ve TÜRSAK’tan yeni bir kısa film yarışması: Büyüt Hayallerini

11 Mart 2022

İstanbul Vakfı tarafından TÜRSAK danışmanlığında Büyüt Hayallerini başlıklı bir kısa film yarışması düzenleniyor. Bu yıl ilk kez düzenlenen yarışmanın teması ‘Başarılı Kadın Hikâyeleri’ olarak belirlendi. Yarışmaya son başvuru tarihi 27 Mayıs 2022.

Sosyal sorumluluk duyarlılığı olan genç sinemacıları sektöre kazandırmayı amaçlayan yarışmada, sayısı 20’yi geçmeyen 10 senaryo, 10.000 TL film yapım desteği alacak. Yarışma, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti genelindeki Yükseköğretim Kurumu tarafından onaylanan bütün üniversitelerin ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin katılımına açık.

Sinema endüstrisine sağlam adımlarla girmek isteyen aynı zamanda alanında kariyer hedefi olan hevesli ve yetenekli üniversite öğrencilerinin kısa film yapımını destekleyen yarışma, katılımcılara sektörün önde gelen isimleriyle bir araya gelme imkânı da sağlayacak. Diğer yandan destek almaya hak kazanan 10 senaryo sahibine film yapımı ve yönetmenlik gibi konularda eğitim olanağı sağlayacak.

3 Haziran 2022 tarihinde, destek alacak senaryoların açıklanmasının ardından çekim aşamasına başlanacak. Filmlerin son teslim tarihi ise 9 Eylül 2022 olarak belirlendi. Yarışmada ilk 10 senaryo içinde yer alan ve yapım aşamalarını tamamlamış projelerin tekrar değerlendirilmesinin ardından ilk üçe giren filmlerin ödül töreni 11 Ekim 2022 tarihinde gerçekleştirilecek.