kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yeni bir festival: “İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali”

21 Haziran 2021

İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu yıl 21 Haziran – 1 Temmuz 2021 tarihleri arasında Vecdi Sayar‘ın yönetiminde ilk kez İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali‘ni düzenliyor. Festival, Dünya Müzik Günü olan 21 Haziran’da ve 1 Temmuz’daki ödül töreni ve kapanış konseri ile sonlanacak.

Festivalin yarışmalı bölümü, bu yıl yalnızca ulusal düzeyde olacak ve yarışmaya seçilen filmler akşamları Kültürpark’taki açık hava sinemasında gösterilecek. Ayrıca, açılış töreninde film müziğinin ustalarının yapıtlarını içeren bir konser gerçekleştirilecek. Açık havada yapılacak ulusal yarışma filmleri ve kapanış filmi dışındaki yapımlar, İzmir Sanat, Karaca Sinema ve Fransız Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak gösterilecek.

Festivalde, sinema-müzik ilişkisi bağlamında En İyi Film, Jüri Özel Ödülü, En İyi Kadın ve Erkek Oyuncu, En İyi Özgün Müzik, En İyi Özgün Film Şarkısı ve En İyi Ses Tasarımı ödülleri verilecek.

Festival jürisi, yönetmen Ezel Akay’ın başkanlığında, müzikal oyunlardaki başarısı ile tanınan oyuncu Tülay Günal, müzisyen-akademisyen Prof. Berrak Taranç, besteci Cem İdiz, akademisyen-yazar Prof. Oğuz Makal, söz yazarı Mehmet Teoman ve akademisyen Feyzi Erçin’den oluşuyor.

Festival ödülleri, ‘Kristal Flamingo’ adıyla anılaack. En İyi Film ödülünü kazanacak filmin yapımcısına, bir sonraki filmini İzmir’de çekmesi -çekimlerin en az yüzde 40’ını İzmir’de gerçekleştirmesi- koşuluyla, İzmir Sinema Ofisi tarafından 300.000 TL değerinde lojistik destek sağlanacağını, İzelman AŞ’nin de En İyi Film’in ve Jüri Özel Ödülü’nü kazanacak filmin yönetmenleri ile En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Film Müziği Bestecisi, En İyi Film Şarkısı Bestecisi ve En İyi Ses Tasarımcısı’na da 10.000’er TL tutarında akçalı ödül verilecek.

Festival programı, “Hayatım Müzik”, “Müzik ve Toplum”, “Müzik Belgeselleri”, “Her Yaştan Çocuklar İçin” ve “Ustalardan Kısalar” başlıklı bölümlerden oluşuyor. Festivalde, müzik ve müzisyenler üstüne yapılmış uzun ve kısa metraj filmlerle birlikte  yaklaşık 90 film gösterilecek. Pandemi koşulları izin verirse, açılış ve kapanış törenlerine, İzmir Fransız Kültür Merkezi katkıları ile Fransız müzisyenler de katılacak.

Festival çerçevesinde, televizyon alanında da bir değerlendirme olacak. Televizyon eleştirmenleri Elçin Yahşi, Özlem Özdemir, Sina Koloğlu, Yazgülü Aldoğan ile sinema yazarı Burak Göral, sinema ve müzik yazarı Cumhur Canbazoğlu ile besteci Serdar Kalafatoğlu’ndan oluşan jüri, son bir yıl içinde (Mayıs 2020 – Mayıs 2021) açık televizyon kanalları ile dijital platformlarda gösterilmiş dizilerin ana tema müzikleri ve şarkıları arasında bir değerlendirme yaparak, iki kategoride En İyi Özgün Dizi Müziği ve En İyi Özgün Şarkı ödülleri verecek. Bestecilere, Kristal Flamingo ödülleri 1 Temmuz’daki ödül töreninde verilecek.

Ustalara saygı

Festivalin ilk günü, sinemamızın üç usta bestecisi, Yalçın Tura, Arif Erkin ve Cahit Berkay’a ve gerek müzik, gerekse sinema alanda seçkin bir kariyere sahip olan değerli sanatçı Hümeyra’ya Onur Ödülü verilecek.

Ustaların müziklerini yaptığı filmlerden bir seçki, ‘Onur Ödülleri’ bölümünde gösterilecek. Artık aramızda olmayan, eserlerinde yaşayan iki büyük usta da yapıtlarıyla ‘Anılarına’ adlı bölümde yer alacak: Atilla Özdemiroğlu ve geçen yıl yitirdiğimiz Timur Selçuk. Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde yapılacak açılış töreninde, Tura, Erkin, Berkay, Özdemiroğlu ve Selçuk’un film müziklerinden oluşan bir dinleti sunulacak.

‘Onur Ödülleri’ ve ‘Anılarına’ bölümlerinde, yabancı ustalar da var. Bunlardan biri, Kieslowski filmlerine yaptığı bestelerle dünya çapında tanınan Zbigniew Preisner. Geçen yıl Temmuz ayında yitirdiğimiz İtalyan besteci Ennio Morricone, önceki yıl yitirdiğimiz Fransız sinemasının film müziği alanındaki ustalarından -Cherbourg Şemsiyeleri ile tüm dünyada ün kazanan- Michel Legrand pek çok filmde birlikte çalıştığı Jacques Demy filmleri, Arjantinli besteci Astor Piazzola yakın dostu -geçen yıl Aralık ayında Koranavirüs nedeniyle hayatını kaybeden- Fernando Solanas’ın iki filmi ile festivalin ‘Anılarına’ bölümünde yer alacak.

Bu yıl Oscar’larda, Uluslararası Film dalında kısa listeye girmeyi başaran “Quo Vadis Aida?”’nın müziğinin bestecisi Polonyalı Antoni Lazarkiewicz’e de ‘Kültürlerarası Sanatsal Başarı Ödülü’ verilecek.