kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Kasa Galeri’de yeni sergi: “Renk Ver Bana”

16 Mart 2021

Kasa Galeri, 12 Mart – 23 Nisan 2021 tarihleri arasında “Renk Ver Bana” başlığındaki sergiye ev sahipliği yapıyor. Yekhan Pınarlıgil küratörlüğünde gerçekleşen sergi, Marguerite Bornhauser, Çınar Eslek ve Semiha Berksoy‘un üretimlerini bir araya getiriyor.

Sergi, ten, tin ve renk ilişkisini sanatçıların üretimlerinde ve yaratım süreçlerindeki etkileşimleri içinde araştırıyor. Sergide yer alan üç sanatçı, üç farklı açıdan ten ve renk ilişkisini sorguluyorlar. Her üç sanatçı da, görmeye pek de alışık olmadığımız renkleri kullanarak, tenin normalleştirmeye direnmek için fethetmek gereken ilk cephe olduğunu fısıldıyorlar.

Serginin küratörü Yekhan Pınarlıgil’e göre “Eğer ten gerçekten benliğin kabuğuysa, iç ve dış dünya arasında bir arayüz ise ve hatta ten benliğin en derinine ulaşmak için dolaysız bir geçişse eğer, o zaman uğruna verilen savaşlar o kadar da beyhude değil sanki… Ten ve tin arasında dolambaçsız bir ilişki var, ten benliğin oluşmasında belki de en büyük rolü oynayan araç, organ, daha da ötesi, ten duyusal bir ağ, benliğe bir örtü, bir zarf. Bir başlangıç, aynı zamanda bir hudut. Baş döndürücü bir kuvvetle alevlenmiş, karmaşık itkiler dünyasına açılan, aynı zamanda onu bir şekilde bir arada tutan son kontrol noktası.”

Renk vermek, kendini belli etmek, niyetini, duruşunu göstermek, sergilemek. Saklı kalabilecek iken kalmamak, açığa çıkmak, hatta açık vermek. Ama bir yandan da renk; ressamın paletine, videocunun piksellerine, fotoğrafın kırmızısına, siyahına, beyazına yani sanatın olmazsa olmazına işaret eden bir beklenti çağrıştırıyor. Renk vermek, izleyiciyi sanatçının temel hareketine gönderiyor zira renk vererek kendini açık ediyor sanatçı, renk vererek kendini var ediyor.