kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Klondike’ye iki ödül daha

5 Mayıs 2022

Maryna Er Gorbach’ın yönettiği, Mehmet Bahadır Er’in ortak yapımcılığını üstlendiği Ukrayna-Türkiye ortak yapımı “Klondike” filmi yurt dışından yeni iki ödülle döndü.

Bu yıl 14 – 24 Nisan 2022 tarihleri arasında Amerika’da düzenlenen 48. Seattle Uluslararası Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nü ve 19 – 25 Nisan 2022 tarihleri arasında Almanya’da gerçekleşen 22. GoEast Film Festivali’nde GoEast’in medya ortağı 3SAT Televizyonu tarafından TV Alım Ödülü’ne lâyık görüldü.

İki yılın ardından ilk kez fiziksel gösterimlerde bir araya gelen ve 11 gün süren Seattle Film Festivali’nde, 28’i dünya prömiyeri olmak üzere 263 filmin gösterimi gerçekleşti. 24 Nisan’da gerçekleşen ödül töreninde, savaşın eşiğinde düşürülen bir uçağın ve köyünü terk etmeyen hamile bir kadının konu alındığı Ukrayna-Türkiye ortak yapımı “Klondike”, Jüri Büyük Ödülü’nün sahibi oldu.

Festivalin jüri üyeleri Roadside Dağıtım Şirketi’nin satın alma direktörü Angel An, Palm Spring Uluslararası Film Festivali’nin baş programcısı David Ansen ile Denver Film Topluluğu ve Denver Film Festivali’nin sanat yönetmeni olan Matthew Campbell yaptıkları açıklamada; etkisi açısından hem trajik bulunan hem de savaş başlamadan önce böyle bir filmi beyazperdeye aktarması nedeniyle öngörülü bir film olan “Klondike”ı ödüle layık bulduklarını belirtti. Yapılan açıklamada ayrıca; evrensel bir konuyu işleyen filmin hümanizm, kara komedi ve korku unsurlarını etkileyici ve özgün bir şekilde birleştiren vahşi ve biçimci savaş vizyonuna vurgu yapıldı.

GoEast Film Festivali’nin jürisi yaptığı açıklamada; “Klondike” için çok katmanlı olduğu kadar akıldan çıkmayan ve klasik resim tadında ifadelerine yer verildi. “Batılı senaryoları anımsatan görüntülerde; hamile bir kadının, savaşın acımasız gerçeklerine karşı direnişi anlatılıyor. Savaş aileleri parçalıyor ve insanların geçim kaynaklarını yok ediyor. Irka, doğru aidiyet için mücadele ediyor.” denilerek ödüle layık görülen “Klondike” filminin galası, 3SAT kanalında GoEast Film Festivali’nin işbirliği ile 2023 yılında yapılacak.

“Klondike”, Ukrayna-Rusya sınırında yaşayan hamile bir kadın olan Irka (İrka)’nın, köyü ayrılıkçı gruplar tarafından kuşatılmış olmasına rağmen evini terk etmeyişini konu alıyor. Ira ve ailesinin, 17 Temmuz 2014 günü kendilerini uluslararası bir uçak felaketinin merkezinde bulmalarıyla başlayan olayların anlatıldığı Ukrayna Devlet Film Ajansı, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve TRT 12 Punto ortak yapımı filmde, çekildiği dönemde ayak sesleri gelen bir savaşın kasvetli tasviri titiz şekilde işleniyor.