kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

KOLİ Art Space’te yeni sergi: “Yazdıklarıma Bakma”

19 Mayıs 2022

KOLİ Art Space, 14 – 28 Mayıs 2022 tarihleri arasında Tuluğ Özlü, Utkan Akçay ve Okyanus Çağrı Çamcı’nın ortak projesi “Yazdıklarıma Bakma” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor.

‘Yazdıklarıma Bakma’; sesleri eril kalabalıkların gürültüleri içinde eriyerek yok olan, konuşsa da duyulmayan, dinlenmeyen ya da göz ardı edilen, kendi kelimelerini yutmaya zorlanan, sesleri ağızlarında hapsedilen kadınların, transların, cinsiyet üzerinden ötekileştirilen bireylerin anlattıklarına, sözlerine kulak vermeye çalışan bir proje. Projenin ilk ayağı olan bu sergi ise, şiddet görenleri odağına alarak onların hikâyelerini dinliyor.

Şiddetin, kadın ve trans cinayetlerinin gün geçtikçe arttığı, örtbas edildiği, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedildiği Türkiye’de; bu anlatıları açığa çıkarmak, susturulanların yanında durmak adına projenin her yeni sergisinde adaletsizliğin farklı biçimlerine odaklanılyor.

Sergi, Tuluğ Özlü’nün açık çağrı ile ulaştığı kişilerin yazdığı mektup ve yaptığı röportajlardan oluşan bir arşiv çalışması niteliğinde. Bu röportajlardan alınan yaşadığı tecrübeleri, kendilerine söyledikleri bahaneleri, sıkıntılarını aktaran insanların seslerinin birbirine karıştığı Utkan Akçay’ın ürettiği ses yerleştirmesi mekânda baskın olarak duyuluyor ve duvarlara yerleştirilen kulaklıklar röportajların tamamını dinlemeye olanak tanıyor. Ayrıca duvarlardaki mektup yerleştirmesi iletişim kurulan kişilerin sözlerine daha yakından bakabilmeyi sağlıyor. Serginin açılış günü Okyanus Çağrı Çamcı, bu seslerden yola çıkarak bir performans gerçekleştirecek ve performans boyunca mekânın camlarına yazdığı, karaladığı, yapıştırdığı, işlediği tüm dışa vurumlar sergi boyunca izlenebilecek.