kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Köprüde Buluşmalar 6. Kısa Film Atölyesi için başvurular başladı

30 Ağustos 2021

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Anadolu Efes’in ana sponsorluğunda gerçekleştirilen Köprüde Buluşmalar tarafından 2017 yılında İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteği ile başlatılan Kısa Film Atölyesi, bu yıl 15 – 24 Kasım 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Bu yıl Nespresso sponsorluğunda ve Asteros Film desteğiyle gerçekleşecek 6. Kısa Film Atölyesi, sinemacıların proje ve filmlerini geliştirmelerine destek olmak amacıyla, COVID-19 önlemleri kapsamında alınacak tedbirlere uygun olarak hibrit veya çevrimiçi olarak düzenlenecek. Atölyelere son başvuru tarihi 17 Eylül 2021.

Başvurular arasından seçilecek 5 kısa film projesinin yazar, yönetmen ve yapımcıları projelerini deneyimli yönetmen, yazar ve yapımcılar ile grup çalışması formatında geliştirecekler. Ayrıca görüntü yönetmeni, sanat yönetmeni, cast direktörü, yönetmen asistanı ve yapım amiri ile yapılacak derslerde yapım sürecine hazırlanacaklar. Atölye, ayrıca sinemacılar arasında işbirliği ve iletişimi geliştirmeyi de amaçlıyor.

Atölyenin sonunda ekipler yapımcı – yönetmen çalışması disiplinini geliştirmiş ve eğitmenler ile birlikte projelerinin profesyonel sunum dosyasını hazırlamış olacaklar. Atölyeye katılan sinemacılara sertifika verilecek.

Şimdiye kadar atölyeye katılan filmlerden Aylin (yön. Ozan Yoleri, yap. Alara Hamamcıoğlu), Bugün Ölmek İstemiyorum (yön. Onur Sefer, yap. Utkan Bugay) ve Manzara (Büşra Atamer Balkan) çekimlerini tamamladı. Aylin filmi dünya prömiyerini Palm Springs Uluslararası Film Festivali’nde yaparken yönetmenliğini Deniz Göktaş’ın üstlendiği Tatilin İlk Günü çekimlerini tamamladı ve Sami Morhayim’in yönetmenliğini ve Hilal Şenel’in yapımcılığını üstlendiği Susam projesi Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklendi ve 40. İstanbul Film Festivali Kısa Film Seçkisi’nde yer aldı.