kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Mehtap Baydu Bröhan-Museum’da

7 Ağustos 2017

Berlin’de bulunan Bröhan-Museum, 15 Haziran – 3 Ekim 2017 tarihleri arasında “Kiss. From Rodin to Bob Dylan” adlı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergiye, Türkiye’den de Mehtap Baydu davet edildi. Baydu’nun yeni eser üretimine SAHA Derneği destek verdi.

“Kiss. From Rodin to Bob Dylan”, 19. yüzyılın sonlarının sanatıyla başlayarak günümüze kadar motifleri izliyor. Sanatın karmaşık anlamını araştıran sergi, çeşitli türlerde öpücükten oluşan geniş bir panorama ortaya koyuyor. Resim, grafik tasarım, heykel ve uygulamalı sanatın yanı sıra, fotoğraf, film, video sanatı, enstalasyon, performans, tıbbi tarih örneklerini de Auguste Rodin, Franz von Stuck, Edvard Munch, Peter Behrens, Juergen Teller, Timm Ulrichs, Marina Abramović, Cornelia Schleime ve Bob Dylan gibi sanatçıların eserleri üzerinden inceliyor.


„Die Lippen der schönen Dame“ performansı, Türkiye’de geleneksel bir fırın tatlısı olan dilber dudağının sanatçı tarafından mizahi bir şekilde yeniden ele alınmasını içeriyor. Çalışmasında “dilber dudağı” söylemine odaklanan sanatçı, kadın bedeni, güzellik ve lezzet arasında bağ kuran ve kökleri Osmanlı Dönemi’ne uzanan anlayışa ve bugünün Türkiye’sinde kadın bedeni üzerine kurulan denklemlere, yine kadın bedeni üzerinden cevap veriyor. Mehtap Baydu, incelikle işlenmiş performansında, farklı kültür ve coğrafyalardan gelen kadınların dudak kalıplarından ürettiği altın kaplı kaşıkları kullanıyor. Performans sırasında helva harcı ve bu kaşıkları kullanarak oluşturduğu üç boyutlu dudak baskılarını bir lezzet nesnesi olarak yeniden izleyiciye sunuyor.