kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Midwood Film Stüdyo Kompleksi için geri sayım başladı

10 Şubat 2022

Film ve dizi sektörüne dünya standartlarında film stüdyoları ve ekipmanları temin etmeyi hedefleyen ve gelişen Türkiye dizi ve film sektörüne destek vermeyi amaçlayan Midwood Film Stüdyo Kompleksi, İstanbul Büyükçekmece’de yaklaşık 400 bin metrekarelik alanda kuruluyor.

MIDWOOD İstanbul Film Stüdyo Kompleksi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet San’ın ev sahipliğinde gerçekleşen basın toplantısında yüksek bütçeli yabancı film yapımcılarını Türkiye’ye kazandırma ile birlikte Türkiye sinemasını yabancı prodüksiyonlar ile buluşturarak ortak yapımlara imza atmalarını hedefleyen MIDWOOD’un film çekim sektörüne yüksek standart, kalite ve teknolojisiyle farklı bir boyut getireceği hedefleri paylaşıldı.

200 milyon dolar yatırım değerine sahip MIDWOOD İstanbul Film Stüdyo Kompleksi, yaklaşık 400 bin metrekarede kuruluyor. Dünya sinemasına hizmet üretmeyi hedefleyen kompleksin hizmet vermeye başladığı andan itibaren 1 milyar dolarlık bir değere ulaşması öngörülüyor. Yıllık toplam 300 milyon dolar değerinde film endüstrisine yönelik üretim kapasitesi bulunan projenin yaratacağı katma değer ile Türkiye ekonomisine yıllık 200 milyon dolar değerinde döviz girdisi sağlaması bekleniyor.

Tam kapasite ile çalışmaya başladığında 15 bin kişiye istihdam sağlayacak komplekste, 4 bin öğrenci kapasiteli eğitim kurumları, 250 odalı bir konaklama tesisi, 300 farklı işletmeden oluşan sosyal, kültürel ve yaşam alanları, sektörel ofisler ve teşhir mağazaları yer alacak.

MIDWOOD’un her biri tam donanımlı ve teknik olarak her filmi çekebilecek kapasitede, üçü yüksek teknoloji sanal prodüksiyon stüdyosu ve biri yüksek teknoloji hareket yakalama stüdyosu olmak üzere toplamda 21 adet kapalı stüdyosu bulunuyor. Dünyanın en büyük açık su tankı, Avrupa’nın ise en büyük kapalı su havuzunun bulunduğu MIDWOOD Stüdyoları’nda yüksek bütçeli prodüksiyonlu filmler çekilebilecek. İçerisinde üç farklı ölçüde su tankı ile toplamda 2 bin 100 metrekare büyüklüğündeki kapalı 6 metre derinliğindeki su havuzu ile 7 bin metrekare büyüklüğünde ve bir metre derinliğindeki açık su havuzu MIDWOOD’da yerini alıyor olacak. Komplekste ayrıca çeşitli cephelerden oluşan 17 açık set alanı ve farklı içerikli 60’ın üzerinde kurulu kapalı iç mekân setleri bulunacak. Fiziki çekim alanlarının yanı sıra dünya standartlarında bir film çekimi için gereken kamera, ışık, ses, set ve grip malzemeleri başta olmak üzere tüm ekipmanları ve ekipleri sağlayacak olan MIDWOOD bünyesinde ayrıca ihtiyaç duyulacak her türlü dekor ve kostüm aksesuar imalatları için hizmet üretecek 18 adet atölyesi de yer alacak.

MIDWOOD Stüdyoları, aynı anda 4 Hollywood prodüksiyonu ile eş zamanlı çekim yapmaya imkân tanıyan ve ayrıca 6 adet Bollywood, Chinawood ile Avrupa ve Türkiye sinema endüstrisi olmak üzere aynı anda 10 film için komple hizmet üretebilecek. Böylelikle senede toplam 15’i büyük Hollywood prodüksiyonu olmak üzere diğer kategorilerde ise 35 farklı prodüksiyon çekme kapasitesi ile yılda 50 film çekilebilecek bir kapasiteye ulaşacak.