kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

GalataPerform’un yeni atölyeleri başlıyor

10 Ekim 2022

GalataPerform tarafından Yeni Metin Projesi kapsamında düzenlenen ‘Oyun Yazarlığı’, ‘Tiyatro Yönetmenliği’ ve ‘Tiyatro Tekniği ve Işık Tasarımı’ atölyeleri başlıyor. Yedi ay sürecek atölyeler, oyun yazarlığı, tiyatro yönetmenliği, tiyatro tekniği ve ışık tasarımına ilgi duyan herkesin katılımına açık.

Her yıl kadrosunda uzman isimlere yer vererek tiyatro atölyeleri düzenleyen GalataPerform, tiyatromuzun iyi oyuncular kadar gözü keskin yönetmenlere, kalemi kuvvetli yazarlara ve eğitimli teknik ekibe ihtiyacı olduğu bilinciyle tiyatro eğitmenliğini kendine misyon ediniyor.

Bu yıl 12.’si düzenlenecek olan Oyun Yazarlığı Atölyesi, 15 Ekim 2022 – 13 Mayıs 2023 tarihleri arasında haftada 2 gün 2’şer saat, olarak gerçekleştirilecek. Oyun Yazarlığı Atölyesinde 7 ay boyunca Yeşim Özsoy, Ferdi Çetin, Okan Urun, Mert Öner, Ozan Ömer Akgül ve Ahmet Sami Özbudak düzenli olarak eğitim verirken ek olarak Türkiyeden konuk oyun yazarları, dramaturglar ve teorisyenler de atölye kapsamında katılımcılara eğitim verecek. Ayrıca program başlangıcında İspanya, İsveç, Norveç, Danimarkadan oyun yazarları, giriş seviyesinde yazarlık eğitimi verirken programın ilerleyen döneminde ise Macaristan, Norveç ve Kanadadan oyun yazarları, ustalık sınıfı Oyun Yazarlığı Atölyesi yapacak. Katılımcılarına kendi oyunlarını yazarak çağdaş oyun yazarlığı alanında yapı ve içerik bakımından kendilerini geliştirme fırsatı sunan Oyun Yazarlığı Atölyesi, haftada bir gün çevrimiçi ve bir gün ise yüz yüze buluşmalar olmak üzere hibrit yöntemle gerçekleşecek. Atölyeye şehir dışından katılım gösterecek olanlar için yüz yüze derslerin çevrimiçi katılım alternatifleri de bulunacak. Çevrimiçi derslere ek olarak atölye katılımcılarına eğitim videoları ve oyun metinlerinden oluşan dijital eğitim seti de verilecek Oyun Yazarlığı Atölyesi’nde 3 ayın sonuna gelindiğinde katılımcılar birebir danışmanlık ve fikir üretim sürecine başlayarak uzman eğitmenlerden alacakları danışmanlıkla oyunlarını yazmaya başlayacaklar.

Tiyatro Yönetmenliği Atölyesi, 15 Ekim 2022 – 13 Mayıs 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek. GalataPerformun Genel Sanat Yönetmeni Yeşim Özsoy yönetiminde, teorik ve pratik bilgilerin aktarıldığı bir yapıda 3’er saatten ayda 4 ders olarak işleyecek Tiyatro Yönetmenliği Atölyesi’nde ayda bir kere misafir bir yönetmen de alanda derslere katılacak. Yedi aya yayılan ve ayda bir dersin de fiziksel olarak pratik yapmak üzere kurgulanacağı atölye kapsamında katılımcılar bilgi, teori ve pratik alanlarda kendilerini geliştirme fırsatı bulacaklar. Ayrıca atölye katılımcıları GalataPerform oyun, etkinlik ve Yeni Metin Festivali’nde aktif görev alarak staj yapma imkanı bulurken program başlangıcında İspanya, İsveç, Norveç, Danimarkadan oyun yazarlarının, giriş seviyesinde yazarlık eğitimi için verdikleri derslere Yönetmenlik Atölyesi de gözlemci olarak girebilecek. Programın ilerleyen döneminde ise yine yurt dışında dahil olacak tüm atölyeler Yönetmenlik Atölyesine açık olacak.

Tiyatro Tekniği ve Işık Tasarımı Atölyesi ise Ocak 2023 itibariyle başlayacak ve 3’er saatten ayda 4 ders olarak gerçekleştirilecek. Atölye liderliğini İngilterenin LAMBDA Üniversitesi’nden Tiyatro Tekniği bölümünü mezunu Işık Tasarımcısı Ayşe Sedef Ayter’in üstleneceği programda katılımcılar tiyatro tekniği bilgisi, ışık dramaturjisi ve tiyatro tekniği tarihi öğrenmenin yanı sıra eğitmenin sorumlu olduğu oyunlarda, GalataPerform oyunlarında ve 2022 Yeni Metin Festivali 11de pratik yapma yoluyla deneyim kazanma imkanına sahip olacaklar.