kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Nilbar Güreş, Karlsruhe’deki “We Refugees” sergisine katılıyor

28 Nisan 2016

Avrupa Kültür Festivali 2016 (Festival of European Culture 2016) kapsamında Almanya’nın Karlsruhe kentinde gerçekleşecek “We Refugees – Of the Right to Have Rights” adlı sergiye Türkiye’den Nilbar Güreş de katılıyor.

Hannah Arendt’in “We Refugees” adlı makalesinin kavramsal çerçevesini oluşturduğunu sergi, “göç” konusuna odaklanıyor. Arendt makalesinde, göçmenlerin sosyal ve politik alanlara dahil edilmeleri gerektiğini savunuyor, milliyet kavramını eleştiriyor.

Günümüzde göç konusunun tekrar gündeme gelmesiyle birlikte, bu sergi aracılığıyla sanatçılar göç kavramını üzerine çeşitli tekniklerde eserler sunacak. Sergi kapsamında, göçmenlerin asimilasyonu, faşizm ve aidiyet konularına odaklanılacak.

Rampa Galeri‘ye bağlı olan Nilbar Güreş aralarında Porto Müzesi, Seul Bienali, Sao Paulo Bienali ve 11. İstanbul Bienali’nin yer aldığı bir çok önemli sergiye katıldı. Ayrıca Nilbar Güreş 2012 yılında, Avusturya Hükümeti’nin desteğiyle, New York’da bulunan International Studio & Curatorial Program misafir sanatçı programına katıldı. Sanatçı 2014 yılında Otto Mauer ve 2015 yılında 5. BC21 (Belvedere Contemporary) sanat ödüllerini kazandı.