Pera Müzesi’nden 2 yeni sergi

14 Kasım 2016

Pera Müzesi, iki yeni sergiye ev sahipliği yapıyor. 10 Kasım 2016 – 29 Ocak 2017 tarihleri arasında 19. yüzyılın manzara ressamlarından Fransız sanatçı Félix Ziem‘in eserleri sergilenecek. 10 Kasım 2016 – 7 Mayıs 2017 tarihleri arasında ise Ali Akay ve Alenka Gregorič eş küratörlüğünde gerçekleşecek “Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergisinde, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Romanya, Sırbistan ve Slovenya’dan çağdaş sanatçılar ağırlanacak.

Ziem Müzesi ve Martigues Belediyesi iş birliğiyle gerçekleşecek Félix Ziem serginin küratörlüğünü Lucienne Del’Furia ve Frédéric Hitzel üstleniyor. Sergi, 19. yüzyıl resmine damgasını vurmuş bir sanatçı olan ve çoğunlukla deniz ve kentin iç içe geçtiği İstanbul’u ve Venedik’i konu alan resimleriyle bilinen Ziem’i, tüm yönleriyle tanıtmayı amaçlıyor.

“Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergisi ise “Balkan” ülkelerindeki farklı kuşaklardan sanatçılara odaklanıyor ve bölgeyi bir doğa olayı üzerinden biçimlendiriyor. Türkçe’de yaygın olarak kullanılan “Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” söyleminden yola çıkan sergi, kendilerini çevreleyen sosyal, politik ve kültürel ortam hakkındaki tepkilerini belirten Maja Bajević, Braco Dimitrijević, Vadim Fishkin, IRWIN, Laibach, Mladen Miljanović, Ivan Moudov, OHO, Dan Perjovschi, Mladen Stilinović, Ulay ve Sislej Xhafa gibi sanatçıların eserlerini bir araya getiriyor.