kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Pilevneli’de 3 yeni sergi

7 Haziran 2018

PİLEVNELİ, 6 Haziran – 21 Temmuz 2018 tarihleri arasında 3 yeni sergiye ev sahipliği yapıyor: Evren Tekinoktay’ın “LOTUS”, Can Sayınlı’nın“HALILAR VE KİLİMLER” ve Bora Akıncıtürk’ün “Çok Mutluyum, Çünkü / I’m So Happy, Because” başlıklı sergisi.

Evren Tekinoktay’ın “LOTUS” adlı sergisinde kalbin simgesi olan “Lotus”, sergide yer alan neon rölyeflerde birkaç kez karşımıza çıkıyor. Lotus, doğu kültürlerindeki eski metinlerin ortaklaşa görüş birliğine göre spiritüel aydınlanma ve yeniden doğuşu sembolize ediyor. Evren Tekinoktay “Lotus” ile ışık, formlar, renkler ve görsel bilmeceler ile sarmalanmış bir oda yaratmak için boyanmış bir alanda 5 neon rölyef sergiliyor.

Can Sayınlı’nın “HALILAR VE KİLİMLER” başlıklı sergisinde Sayınlı’nın 2012 yılından beri ürettiği bu eserler, sosyal eşitsizliğin ve adaletsizliğin normalleşmesine karşı olan direncin hikayesini örüyor.

Bora Akıncıtürk’ün “Çok Mutluyum, Çünkü / I’m So Happy, Because” sergisi ise ismini, özel bir WhatsApp grubuna atılmış, kısa sürede neredeyse küçük çaplı bir virale dönüşen bir mesajdan alan sergi, çevre baskısı, bir şeyleri kaçırma korkusu, başarısızlık ve çeşitli modern sosyal üzüntüleri absürt ve soyut bir biçimde ele alıyor. Sergi, bir enstalasyondan, yeni resimlerden ve de Berk Çakmakçı ile ortak olarak üretilip sergi için komisyon edilmiş bir videodan oluşuyor. Enstalasyon, küçük baloncuğunun içinde kendi gerçeklerini ve minimal konformizmini oluşturarak dış dünyanın acımasız beklentilerinden, bilgi kirliliğinden ve depresyonundan kendini soyutlamaya çalışan, oldukça ayrıcalıklı bir milenyum kuşağı insanının habitatını taklit ediyor.