kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Pınar Öğrenci Documenta 15 sanatçı listesinde

13 Ekim 2021

Documenta‘nın 2022 yılında gerçekleşecek 15. edisyonu, 18 Haziran – 25 Eylül 2022 tarihleri arasında düzenlenecek. Jakarta merkezli sanat kolektifi ruangrupa, sanatsal direktörlüğünü üstlendiği Documenta 15’in temelini lumbung‘un (ortak bir pirinç ambarı için Endonezyaca terim) temel değerleri ve fikirleri üzerine kurdu. Sanatsal ve ekonomik bir model olarak lumbung, kolektivite, ortak kaynak paylaşımı ve eşit tahsis gibi ilkelere dayanır ve işbirliğinin ve serginin tüm bölümlerinde somutlaşır.

Kolektif, Almanya’da yoksuluk ve evsizlikle mücadele eden insanlara fayda sağlamak için satılan bir yayın olan Asphalt dergisinde bienalin bu yılki sanatçı listesini açıkladı. Endonezyalı grup, 18 Haziran 2022‘de açılacak olan bienale katılacak 51 sanatçı ve kolektifi belirledi. Duyuruda, katılımcıların uyruklarından bahsedilmiyor, yalnızca yerel saat dilimleri belirtiliyor. Listede Türkiye’den Pınar Öğrenci de yer alıyor.