kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

PSM Atölye’nin yeni dönem başvuruları başladı

12 Eylül 2022

Zorlu PSM‘nin kültür-sanat ekosisteminin sürdürülebilirliğini sağlamak üzere tiyatroya yeni yetenekler kazandırmak hedefiyle geçtiğimiz yıl başlattığı PSM Atölye’nin yeni dönem başvuruları başladı. Türkiye’nin önemli tiyatro yönetmelerinden Serdar Biliş’in moderatörlüğünde hazırlanan ve 7 ay süren atölye programında katılımcıların bir oyun fikrinin ilk aşamasından sahneleme sonrasına kadar tüm süreçte yetkin ve donanımlı hale gelmeleri amaçlanıyor.

Tiyatro alanında “Dramatik Yazarlık”, “Yönetmenlik” ve “Yapımcılık” olmak üzere 3 bölümde gerçekleştirilecek PSM Atölye’de katılımcılar Türkiye’nin alanında öncü yönetmen, oyun yazarları ve yapımcılarından yıl boyunca teorik ve pratik eğitimler alacak.

Birinci yılında 26 katılımcının teorik ve pratik eğitimleri tamamlayarak 10 farklı oyun sahneye koyduğu PSM Atölye’nin eğitmen kadrosunu Türkiye’de alanında öncü yönetmenler, oyun yazarları ve yapımcıları oluşturuyor. PSM Atölye’de tiyatro alanında deneyimli uluslararası isimler de konuk eğitmen olarak yer alıyor. “Dramatik Yazarlık”, “Tiyatro Yönetmenliği” ve “Tiyatro Yapımcılığı” olarak 3 farklı bölümde eğitimlerin yer aldığı PSM Atölye’ye kariyerlerinin ilk aşamalarında olan ve gelecek vadeden 18 – 30 yaş arası amatör/profesyonel yönetmen, yapımcı ve yazarlar katılabiliyor.

Tiyatroya yeni yetenekler kazandırmayı, tiyatro külliyatının özgün içeriklerle zenginleşmesini sağlamayı ve katılımcılarını Türkiye’deki sahne sanatları ağının bir parçası haline getirmeyi hedefleyen PSM Atölye, 18-30 yaş arasında dramatik yazarlık, yönetmenlik ve tiyatro yapımcılığı ile ilgilenenlerin başvurularını bekliyor.