kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

READ – Çok Dilli Projelerin Desteklenmesi İçin Hibe Başvuruları’ndan ikinci açık çağrı

25 Kasım 2021

Goethe Institut – Üsküp (Kuzey Makedonya), Association Krokodil (Sırbistan), Center for Balkan Cooperation – Loja (Kuzey Makedonya), Instituti i Librit dhe i Promocionit (Arnavutluk), Kalem Kültür Derneği (Türkiye) ve Qendra Multimedia (Kosova) tarafından yürütülen, Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen Kültürel Çeşitlilik için Bölgesel Ağ – READ projesi, 2021/2022 dönemi için başvuru çağrısını yayınladı. Başvuru için son tarih 15 Ocak 2022 saat, 23.59 (TSİ).

‘Beş ülkede çok dilli projelerin desteklenmesi’ projesi, yöresel edebi eserlerin hedeflenen ülkelerde, yayılmasını desteklemeyi amaçlıyor. Belirlenen bu amaç ile yöresel edebiyatın, çeviri ile birleştirilerek sunulması ve tanıtılması bekleniyor. Proje; Arnavutluk, Kosova, Kuzey Makedonya, Sırbistan ve Türkiye bölgeleri arasındaki çevirileri destekleyerek önemli ölçüde çoğaltmayı amaçlıyor.

Kültürlerarası projelerin desteklenmesi; Arnavutluk, Kosova, Kuzey Makedonya, Sırbistan ve Türkiye’deki STK’lara 15 düşük bütçeli hibe verilmesini öngörmektedir. Hibe; çeviri, tasarım, eserin basımı ve yerel edebiyatın tanıtımını karşılayacaktır. Her bir proje için maksimum destek miktarı 2.000 €’dur.

Projede yer alacak eser(ler) başvuru koşullarına uygun ülke dilleri arasında çevrilmelidir. (Örneğin Türkiye’den bir yazarın eseri Arnavutça, Sırpça veya Makedonca diline tercüme edilmelidir.)