kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

SAHA, World Weather Network’un kurucu üyeleri arasında

28 Haziran 2022

Türkiye’den sanatçı, küratör ve sanat yazarların üretim ve gelişim ortamlarını desteklemek, uluslararası sanat kurumları ve ağları ile etkileşimlerini artırmak amacı ile çalışan SAHA, farklı kıtalardan 27 sanat kurumuyla birlikte Dünya Hava Durumu Ağı anlamına gelen World Weather Network’u oluşturdu.

2019’dan beri çalışmaları süren bu ağa katılan sanat kurumlarının küresel iklim acil durumuna cevaben dünyanın farklı köşelerinde, okyanuslarda, çöllerde, dağlarda, tarım arazilerinde, yağmur ormanlarında, gözlemevlerinde, deniz fenerlerinde veya şehirlerde sembolik birer ‘hava durumu istasyonu’ kurması planlanıyor. Kuzey yarımkürede en uzun gün olan 21 Haziran 2022’den başlayarak bir yıl boyunca sanatçı ve yazarlar, yerel hava durumu ve ortak iklimimiz hakkında gözlem, hikaye, görüntü ve hayallerini ‘hava durumu raporları’ olarak paylaşacak ve bu yeni bir küresel platformda farklı seslerden ve bakış açılarından oluşan bir takımada yaratılacak. 

Hava durumuna bakmanın, dinlemenin ve onunla yaşamanın farklı yollarını sunan yazar ve sanatçıların hava raporları, World Weather Network (Dünya Hava Durumu Ağı), platformunda farklı yerlerden paylaşılacak: Himalayalar, Irak’taki Mezopotamya Bataklıkları ve Arap yarımadasının çölü; Utah’daki Büyük Tuz Gölü ve Güney Pasifik’teki ‘Büyük Kiwa Okyanusu’; Newfoundland kıyılarında, Baltık Denizi ve Kuzey Kutup Dairesi sularındaki ‘buzdağı sokağı’; Guyana’da tropikal bir yağmur ormanı ve Nijerya’da Ijebu’da tarım arazisi bu istasyonlardan sadece birkaçı. Sanatçılar ve yazarlar Japonya’daki Kanagawa ve Filipinler’deki Manila’daki gözlemevlerinde çalışırken Çin’deki bulut verilerine ve Fransa’daki likenlere bakıyorlar. Peru, Bask Ülkesi ve İzlanda’daki Snaefellsness yarımadasının kıyısındaki deniz fenerleri, Dakka, İstanbul, Johannesburg, Londra ve Seul gibi şehirler de World Weather Network’ün istasyonları arasında. 

Farklı coğrafyalardan sanatçı ve küratörlerle proje geliştirdikleri SAHA ofisiyle tam karşısındaki tarihi gözetleme kulesi Galata Kulesi’ni İstanbul’un sembolik hava durumu istasyonu olarak konumlandıran SAHA’nın direktörü Çelenk Bafra, World Weather Network kapsamında m-est.org ile işbirliği yapıyor. 2011’de sanatçı odaklı bir inisiyatif olarak kurulan m-est.org Merve Ünsal ve Özge Ersoy’un editörlüğünde sanatçıların işleri, görsel pratikler üzerine, etrafında yazılar yayınlıyor. Bu işbirliği çerçevesinde SAHA Studio’nun Haziran’da başlayan yeni dönemine Elmas Deniz, Can Küçük ve Burcu Yağcıoğlu davet edildi. Bu üç sanatçı, SAHA’nın sanatçı ve küratörlere etkileşim, üretim ve etkinlik mekanı olarak Beyoğlu’nda kurduğu SAHA Studio’da yılsonuna dek araştırma ve üretimlerine devam edecek. Yine bu işbirliğiyle, yedi sanatçı ve sanatçı kolektifinin kendi sanatsal pratikleri üzerinden kuracakları metin temelli çalışmalar ve Türkiye’nin farklı noktalarında etkinlikler planlanıyor. m-est.org editörlüğündeki SAHA Yazı Dizisi, bir yıl boyunca üretim pratikleri dahilinde ve yaşadıkları şehirlerde hava durumunu, hava akımlarını ve dolaşımını, dahası diğer yüksek ve alçak basınç alanlarını belirlemek, hikayeleştirmek ve kurgulamak için kullanılan sanatsal stratejileri ele almayı amaçlıyor. SAHA Yazı Dizisi’nde bu kapsamda şimdiden Merve Ünsal’ın ve geçen dönem SAHA Studio sanatçılarından Yasemin Nur’un çalışmaları okunabilir. 

Ağda yer alan kurumlar Artangel (Londra), Artingenium (San Sebastián), Art Jameel (Dubai), Artsonje Center (Seul), Bundanon (Yeni Güney Galler), Dhaka Art Summit (Bangladeş), Enoura Observatory (Japonya), Nicoletta Fiorucci Foundation (Grasse), Fogo Island Arts (Newfoundland), Fondazione Sandretto Re Rebaudengo (Turin), Holt-Smithson Foundation (New Mexico), Icelandic Arts Centre (Reykjavik), Ihme Helsinki (Helsinki), Khoj (Yeni Delhi), Mali (Lima), MCAD (Manila), Neon (Atina), NGO (Johannesburg), WAAG (Amsterdam), Ruya Foundation (Irak), SAHA (İstanbul), Sophia Point (Guyana), Terra Foundation (Comporta), Te Tuhi (Aotearoa / Yeni Zelanda), UCCA (Pekin / Qinhuangdao), Yinka Shonibare Foundation (Lagos / Ijebu) ve 32 Degrees East (Uganda).