kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Sanat, tasarım ve iletişim festivali Project’07 başlıyor

30 Nisan 2021

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin bu yıl 7. kez hayata geçirdiği yaratıcı öğrenci festivali Project’07, 1 – 31 Mayıs 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Bu yıl “Bir Varmış Bir Yokmuş: Ev” teması ile gerçekleşecek festival, pandemi nedeniyle çevrimiçi olarak düzenlenecek. Festival boyunca sanatseverlerle buluşturulacak tüm projelerde “ev” içerisinde barınma ve korunma yerini, dünyayı, zamanı, duyguları ve bedeni içinde barındıran çok katmanlı bir gerçeklik olarak ele alınacak.

Project’07 festivalinin ilk ayağında Eda Çekil, Eda Gecikmez, Pelin Buzluk, Rezzan Gümgüm, Ekin Bernay, Mk Yurttaş gibi sanatçılarla 11. ve 12. sınıfta öğrenim gören lise öğrencileri bir araya gelecek. Festivalin 31 Mayıs itibariyle başlayacak ikinci ayağındaysa sanat atölyelerinin çıktıları sergilenecek. Mor Çatı, Beliz Güçbilmez, Neriman Polat, Serhan Ada, Beral Madra ile düzenlenen söyleşiler ve Mehmet Altuğ Ersoy yürütücülüğündeki film okuma atölyesi sanatseverlere sunulacak.

Yaratıcı öğrenci festivali iki bölümden oluşacak

Project’07 bu yıl 1 Mayıs tarihinde 11. ve 12. sınıf lise öğrencilerine açık olacak çevrimiçi atölye çalışmalarıyla başlayacak. Festivalin ikinci ayağındaysa atölye çalışmalarının çıktılarının sergileneceği online bir sergi ile Mor Çatı, Beliz Güçbilmez, Neriman Polat, Serhan Ada, Beral Madra ile yapılacak söyleşiler ve Mehmet Altuğ Ersoy yürütücülüğünde düzenlenecek film okuma atölyesi yer alacak. 1 Mayıs’ta başlayacak atölyeler kolajdan, deneysel çizime, fotoğraftan performansa kadar geniş bir yelpazede gerçekleştirilecek. Bu atölyeler farklı disiplinlerden yurt içinde ve yurt dışında tanınan sanatçılar tarafından yürütülecek. Türkiye’nin dört bir yanından atölyelere katılacak lise öğrencileri, online ortamda sanatçılarla birlikte üretmenin ve kendilerini ifade etmenin keyfine varacak.

Sanatçılar lise öğrencileriyle online atölyelerde buluşacak

1-2 Mayıs ve 8-9 Mayıs’ta Kırkayak Kültür ile işbirliği içinde Aile Fotoğrafları ve Ev Hikâyeleri adlı atölye düzenlenecek. Eda Çekil tarafından yürütülecek atölyede yerel ve göçmen liseliler bir araya gelip evlerindeki aile albümlerini ve evi/memleketi çağrıştıran objeleri birbirlerine anlatacaklar. 15-16 Mayıs’ta Eda Gecikmez tarafından Fantastik Kolaj Atölyesi yürütülecek. Öğrenciler evde kolayca bulabilecekleri malzemeler ile bedenlerini evleri olarak hayal edecek ve kolaj yapacaklar. 18-25 Mayıs’ta düzenlenecek Öykülerde Ev’de ev temalı altı öykü Pelin Buzluk tarafından liselilerle birlikte değerlendirilecek. Rezzan Gümgüm’ün yürüteceği 22-26 Mayıs tarihlerindeki Çaydanlık Deneysel Çizim Atölyesi’nde yaratıcı çizim olanakları basit ev araç gereçleri kullanılarak deneyimlenecek.  Performistanbul’dan 20 Mayıs’ta Ekin Bernay, 27 Mayıs’ta Mk Yurttaş yürütücülüğünde liselilerle birlikte beden ve ev temalı performanslar sergilenecek.