kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

SANATORIUM’da yeni sergi: Floating Images

20 Haziran 2022

SANATORIUM,10 Haziran – 23 Temmuz 2022 tarihleri arasında Luz Blanco’nun Floating Images başlıklı, galerideki üçüncü kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Luz Blanco, Floating Images [Süzülen Görüntüler] başlıklı sergisinde, görsellerin akışını sorguluyor. Nasıl doğdukları, çoğaldıkları, dönüştükleri, dijital ağlarda nasıl kayboldukları ve hafıza görüntülerinin bu bağlamdaki durumu üzerine düşünüyor.

10 yılı aşkın süredir hafıza ve unutma üzerine yaptığı araştırmayı geliştiren sanatçı, sergide göstereceği yeni işlerinde, dijital görüntüleri ipek ve kâğıt üzerine basıyor; böylece görüntülerin maddi tezahürlerini bulurken bizleri onların yok oluşlarıyla karşı karşıya getiriyor. Çalışmalar, hayalet-imgeler olarak belirsiz bir aralıkta aktardıkları bellek olasılıklarıyla birleşiyor. Blanco, ortaya çıkma ve tutulma arasındaki iki önemli anda, görüntüleri bir musallatoloji [1] biçimi bulan hayaletler olarak işgal ettikleri bir alana yansıtıyor. İşlerin anonim dijital materyalleri tesadüfen sanatçının biyografisine bağlanan öznellik anlarını ortaya çıkarıyor.

1 – Musallatoloji: Filozof Jacques Derrida tarafından türetilen bu yeni kelime geçmişten gelen görünen ve görünmeyen izlerin tıpkı bir hayalet gibi şimdinin peşini bırakmaması durumunu açıklamak için kullandığı bir kavramdır. Sosyal ve kültürel geçmişten gelen unsurlardır. Bu izlerin tabiatı tinsel olabilir.