kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

SANATORIUM’dan yeni sergi ve yayın projesi: ‘Bir Tutam Zapt Edilemez Karmaşıklık’

28 Eylül 2022

SANATORIUM9 Eylül – 12 Kasım 2022 tarihleri arasında Misal Adnan Yıldız küratörlüğünde gerçekleşen ‘Bir Tutam Zapt Edilemez Karmaşıklık’ sergi ve yayın projesine ev sahipliği yapıyor.

Sergi, Kerem Ozan Bayraktar, Akhmat Biikanov, Evgeny Dedov, Mehmet Dere, Şafak Şule Kemancı, Çağla Köseoğulları, Kateryna Lysovenko, Yağız Özgen, Sam Samiee, Sergen Şehitoğlu, Osman Sadi Temizel, Viron Erol Vert, Agnes Waruguru ve Slavs and Tatars’ın araştırma ve üretimlerine yer veriyor.

SANATORIUM, sergiye paralel olarak, sanat profesyonellerini İstanbul’a davet eden bir misafirperverlik programı hazırladı. Bu program kapsamında SANATORIUM, Staatliche Kunsthalle Baden Baden Direktörü Çağla İlk, Rijksakademie Direktörü Emily Pethick ve Arts of the Working Class Kurucu Editörü ve Yayıncısı María Inés Plaza Lazo’yu misafir ediyor.

Sergi, gerçeklik ve bilişsel sınırlarımızla doğayı görme biçimlerimiz birlikte düşünüldüğünde, bilimin hayatımıza kattığı karmaşıklığa adanıyor ve duygusal zekaya, samimi bağlantılara, görsel şiire ve resme karşı bir açlık duyuyor. ‘İlişki Durumu: Karışık’ bir çağda, şeylerin veya olayların koşullu doğasındaki karmaşıklığın -özellikle karmaşıklık kavramının- farklı formlarını fark etmek, tanımak ve anlamak üzerine önerilerde bulunuyor. Gelişimsel sorunlar ya da sosyal çelişkiler yaşayan bir insan; parçalarıyla bir ‘makine’; bireyler, toplumlar ve topluluklar ya da içinde bulunduğumuz, hayal edemeyeceğimiz sonsuzlukta uzay, tam anlamıyla bu ‘karmaşıklığın’ örnekleri.

Bir sergi olarak ‘Bir Tutam Zapt Edilemez Karmaşıklık’, bizi (Batı) hümanizmi/öznelciliği sorusu/sorunu etrafında/karşısında birleştiren; iç içe geçen, ekolojik düzenlilikler ve jeo-merkezci öznelerden yola çıkan spesifik sanatsal perspektifleri mercek altına alıyor. Ayrıca, başlığa eklenen ve ironik bir şekilde imkânsız bir görevi işaret eden ‘‘bir tutam’’ ibaresi, yerelin, deneysel yaklaşımın ve bağlamsal düşünmenin -ve bir sergi mekânının, takviminin ve bütçesinin sınırları dâhilinde- biraz daha alan talep ediyor.

Bu çok katmanlı proje, 9 Eylül 2022 tarihinde SANATORIUM’un her iki mekânında aynı anda açıldı. SANATORIUM’un şimdiki adresine taşınmasının 5. yıl dönümünü mekâna özel ve bağlama duyarlı yeni işlerle kutlayan ve ilk kez galerinin ana mekânı ile Juma binasındaki ek mekânı birlikte kullanan sergi, Tahran’dan Amsterdam’a, Nairobi’den Berlin’e, farklı birçok jeo-politik gerçeklikten geçen hikâyeler, sınırlar arası seyahat eden formlar ve en önemlisi, bir araya getirdiği pratikler arasında gelişen potansiyel diyaloglarla İstanbul için, İstanbul’u düşünerek şekillendi. Serginin yapım aşaması, araştırma malzemeleri ve bütün notlarıyla tamamlanmış olacak küratöryel metin, yürütücülüğünü Sergen Şehitoğlu’nun yaptığı “xx-yy-dergi” adlı yayının Aralık 2022 sayısında yer alacak. Öğle Molaları başlıklı etkinlikler ise, 17. İstanbul Bienali’nin açılış haftası SANATORIUM organizasyonuyla şehri ziyaret eden profesyonellerle katılımcı sanatçıları buluşturuyor. Sınırlı kontenjanla gerçekleştirilecek olan söyleşilere katılmak isteyen sanat profesyonellerinin melih@sanatorium.com.tr adresine e-posta göndererek kayıt yaptırmaları gerekiyor.