kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Siemens Healthineers’tan yeni sergi: “Algoritmalar ve Bitkiler”

30 Nisan 2021

Siemens Healthineers, bilim, sanat ve teknoloji arasında bağlar kurmak hedefiyle “Algoritmalar ve Bitkiler” başlıklı bir çevrimiçi sergi projesi gerçekleştiriyor.

28 Nisan 2021 tarihinden itibaren görülebilecek sergi, sanat tarihçisi Seda Yörüker’in küratörlüğünde ve radyolog Prof. Dr. Ercan Karaarslan’ın danışmanlığında radyoloji uzmanları tarafından tomografi, emar (MR), mamografi makinelerinde çekimi yapılan bitkileri karşımıza çıkarıyor. 

Siemens’in 1978 yılında Almanya’nın Erlangen kentinde üretimini gerçekleştirdiği emar makinesinde ilk çekimini bir insan yerine dolmalık biberde yapması bu serginin tarihsel referansını oluşturuyor. Serginin küratörü Seda Yörüker’in dile getirdiği gibi “Sıra dışı hareketler bilim ile sanatın jestüelliğinde anlamını buluyor.”. Bugün söz konusu dolmalık biber çekimi Siemens’in Erlangen’deki Siemens MedMuseum adlı müzesinde yer alıyor ve dünyanın her yerinden izleyicilerle buluşuyor. İkonik dolmalık biberin izinde, bugünün ileri teknolojiyle donanmış tıbbi görüntüleme cihazlarında çekimi gerçekleştirilen bitkiler bu kez alışılmadık bir görüntülemeyle bizi şaşırtıyor.

Algoritmalar ve Bitkiler adlı sergi; zeytin, kivi, bezelye, mimoza, ceviz, selvi, ananas, lahana, avokado ve nar gibi tümü Türkiye coğrafyasında yetişen bitkilerin Siemens tıbbi görüntüleme cihazlarında gerçekleştirilmiş çekimlerini izleyicilerle buluşturuyor. Coğrafi açıdan oldukça zengin bir bitki dünyasına sahip Türkiye’nin tüm şehirlerindeki hastanelerinde Siemens görüntüleme cihazlarını kullanan radyoloji uzmanlarına açık davet yoluyla başlayan sergi projesi, uzmanların heyecanlı çekimleriyle sonuçlandı. Bilimsel titizlik ile sanatsal yaratının bir arada işlediği çekim süreci hem tıp uzmanları hem de izleyiciler için bakmak, daha yakından bakmak, görmek, daha ötesini görmek gibi optik sorgulamalara kapı aralıyor. Görüntüleme cihazları algoritmalarla çalışıyor. Yani bir sorunu çözmek veya belirlenmiş bir amaca ulaşmak için tasarlanmış bir yol ve izlenen işlem adımları söz konusu. Algoritmalar bu sergi vesilesiyle bu kez bitkilerin dünyasına bakmak için işliyor.

Sergiden elde edilen gelir KAÇUVun çalışmalarını destekleyecek

Siemens, 1983 yılında hastaneler ve klinikler için dünyada ilk kez emar cihazı üreten ve bu yolla tıbbi görüntüleme cihazlarının sağlık alanında yaygınlaşmasını sağlayan şirket olarak öne çıkıyor. Bugün artık tedavi ve sağlık, görüntüleme olgusuyla doğrudan ilişkili. Siemens Healthineers tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de tıp sektörünün öncü ve yenilikçi teknoloji şirketi olarak insan sağlığına değer katmaya devam ediyor. Bu kapsamda şirketin Algoritmalar ve Bitkiler adlı sergi projesi de sağlık konusunda önemli bir misyon barındırıyor. Sergi sonrasında radyoloji uzmanlarının gerçekleştirdiği bitki çekimleri dijital fotoğraf baskı olarak satışa sunulacak ve buradan elde edilen gelir KAÇUV’a (Kanserli Çocuklara Umut Vakfı) bağışlanacak.