kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Sinopale 2017’ye ertelendi

20 Temmuz 2016

Bu yıl 17 Temmuz – 7 Eylül 2016 tarihleri arasında T. Melih Görgün (Türkiye), Nike Bätzner (Almanya) ve Jonatan Habib Engqvist (İsveç) eşküratörlüğünde “Transposition / Aktarım” teması ile 6. kez Sinop‘ta gerçekleştirilmesi planlanan Uluslararası Sinop Bienali (Sinopale), Türkiye’de yaşanan olaylar nedeniyle ertelendi.

Eşküratörler T. Melih Görgün, Nike Baetzner ve Jonatan Habib Engqvist tarafından yapılan duyuru metni şu şekilde:

“Demokrasinin ve halkın iradesinin önemine inanan Sinopale ekibi olarak Ülkemizin bu hassas süreci en kısa zamanda geride bırakacağına inanıyoruz.

10. Yılının içinde olan Sinopale katılımcılık, değişim, yerel deneyimler ve uluslararası bir işbirlikleri ağını hedefleyen ve ortak kültürel değerlerin önemine inanan süreç odaklı bir etkinliktir. Sadece her iki yılda bir yapılan geçici sergilerden öte, sürekliliği ve ilişkiselliği ön planda tutulduğu deneyimi içerir. Bu yılki etkinliğin küratörleri olarak bizler T. Melih Görgün, Nike Baetzner ve Jonatan Habib Enqvist 6 Ağustos 2016 tarihinde açmayı planladığımız “Sinopale 6: Transposition / Aktarım” temalı sergilerimizi ve uluslararası programımızı 2017 yılına ertelemeye karar verdik. Her ne kadar Sinop’ta ve Gerze, Erfelek ilçelerindeki bir çok mekanı kullanarak yapmayı düşündüğümüz sergileri gelecek yıla ertelemiş olsak bile, Sinopale’nin Ağustos ayı programında yer aldığı gibi film gösterimleri, çocuk atölyeleri gibi bazı etkinliklerimiz devam ettirilecektir. Biz “Aktarım” da kalıyoruz. Durumu değerlendirerek, konuşmalara devam ederek, fikirleri geliştirmeye önem vererek, yeni gruplarla buluşarak, Sinopale iletişim ağı içinde kalmaya devam ediyoruz.

Sadece erteledik, iptal etmedik!

T. Melih Görgün, Nike Baetzner, Jonatan Habib Engqvist”

13839953_10210091654632696_1046305176_o

 

informal görgün network, Avrupa Kültür Derneği ve Europist tarafından organize edilen Sinopale, uluslararası çağdaş sanatı merkezin dışına, Türkiye’nin en kuzey ucu olan Karadeniz’in Sinop şehrine taşıyor. Bu yıl 10. yılını kutlayan Sinopale, serginin yanında performans, akademi, eğitim, yayın gibi yan etkinlikleri ile de çağdaş sanatı farklı boyutları ile ele alıyor.

Sinopale’ye bu yıl katılan sanatçılar arasında Joel Andrianomearisoa, The Virtual Museum of Avant-garde, Ziya Azazi, Ayhan & Bahar Enşici, Maria Ikonomopoulou, Hülya Karakaş, Ludwig Kittinger, Georg Klein, Renan Koen, Sıtkı Kösemen, Ronan McCrea, Els vanden Meersch, Anne Metzen, Daniele Pezzi, Mali Weil Performance Project, Masa Project, Maria Papadimitriu, Seyit Saatçi, Jelena Vasiljev, Rhona Byrne, Declan Clarke, Işıl Eğrikavuk, Gülsün Karamustafa, Sean Lynch, Fiona Marron, Bea McMahon, Ferhat Özgür, Sarah Pierce ve Tayfun Serttaş bulunuyordu.