kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Start-ART: Gençler için Kültür-Sanat Girişimcilik Programı başlıyor

6 Temmuz 2022

INOGAR Kooperatifi, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Gelecek Gençlerin programı kapsamında Start-ART: Gençler için Kültür-Sanat Girişimcilik Programı‘nı hayata geçiriyor. Start-ART, kültür-sanatın birleştirici gücünü kullanarak yaratıcı endüstrilerin ruhunu takip eden ve kültür-sanat alanında girişimcilik kapasitesini ekonomik, sosyal ve kültürel olarak geliştirmek isteyen 16-29 yaş arasındaki gençlerin ihtiyaçlarına katkı sağlamayı hedefliyor.

Türkiye’de potansiyel iş fikri olan ya da kültür-sanat girişimcilik kapasitesini artırmak isteyen girişimcilere yönelik; eğitimler, mentorluk hizmetleri, atölye çalışmaları ve kültür-sanat alanında girişimcilik sohbetleriyle katkı sunmayı amaçlayan program için başvurular başladı.

Program kapsamında alanında uzman eğitmenler tarafından 22 başlık altında beş modülden oluşan (Kültür-Sanat Girişimciliği 101, Yaratıcı Ekonomi ve Kültür-Sanat, Kültür-Sanat Girişimin Ticarileşmesi ve Kapasite Geliştirme, Fikri Mülkiyet Hakları ve Girişimcilik, Sürdürülebilirlik ve İş Birlikleri Geliştirme) çevrimiçi bir eğitim programı tasarlanmış.

Program içeriğinde yer alan üç atölye ve üç girişimcilik sohbeti İstanbul’da DasDas’ta fiziksel olarak gerçekleştirilecek. Programa toplamda 60 girişimci kabul edilecek ve program sonunda yapılacak iş plânı yarışmasında beş kişiden oluşan jüri üyesi değerlendirmesi sonucu ilk üçte yer alan girişimciye veya girişimci ekibinden seçilecek birinciye 7500 TL, ikinciye 5000 TL ve üçüncüye 2500 TL olmak üzere maddi destek sağlanacak.