kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

The Empire Project’ten yeni sergi: “O’nun Vakası”

16 Şubat 2022

The Empire Project, 10 Şubat – 12 Mart 2022 tarihleri arasında Küçük Mustafa Paşa Hamamı‘nda Merve Tuna’nın “O’nun Vakası: Sahneler, Formülasyonlar, Türevler” başlıklı ilk kişisel sergisine Mermeriş’in katkılarıyla ev sahipliği yapıyor.

Geçtiğimiz yıllarda 14 ve 15. İstanbul Bienali’ne de ev sahipliği yapan Küçük Mustafa Paşa Hamamı, bu sergide, serginin bir sahnesi olmasının ötesinde bir işbirlikçi olarak katılım sağlıyor.

“O’nun Vakası” sergisinde Tuna, Freud’un psikoseksüel gelişim evrelerini geriye doğru takip ederek, mazoşizm ve nesne fetişizminin çocukluktaki kökenlerini araştırıyor. Kendi tanımıyla cinselliğe çocuksu ve cinsiyetsiz bir bakış açısıyla bakmayı deniyor. Utanç, “jouissance” (Lacan), bilinçdışı fantezi ve zevk ve beden ile ilintili kavramları inceliyor.

Sergi; bedenler, nesneler ve hikâyeler hakkında. Serginin genital, fallik, anal ve oral odalarında gezinirken, bedeni dolduran ya da uzantılayan, bedene gönderme yapan ve onu hikâyeleştiren nesnelerle çevreleniyorsunuz. Her yerde bedenler görüyorsunuz, çok azı insan bedeni şeklinde. Merve Tuna (kendisinin, hamamın odalarında ve boşluklarında dolaşan tüm bedenlerin) sınırlarını denerken, utancın nasıl dönüştürülebileceği kadar bu utancın nereden geldiğine dair fikirlere de meydan okuyor. Bunu yaparken zevk üzerine düşünmeyi bir bedenin dışında ve özgürleştirici bir pratik olarak konumlandırıyor.