kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü’nden yeni sergi: “Tarih Size Bakıyor: Ara Güler Fotoğraflarında Arkeoloji”

26 Nisan 2022

Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü, 15 Nisan – 1 Eylül 2022 tarihleri arasında Ara Güler Müzesi ile Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi iş birliğinde ve Engin Özendes’in küratörlüğünde ‘Tarih Size Bakıyor: Ara Güler Fotoğraflarında Arkeoloji’ başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

21’i Türkiye’den ve 1’i Moğolistan’dan toplam 22 arkeolojik alanın 132 fotoğrafının gösterildiği sergide, Ara Güler’in Afrodisias, Nemrut Dağı, Herakleia gibi Türkiye’nin en önemli arkeolojik alanlarında çektiği fotoğrafların yanı sıra Göktürk Yazıtları’ndan da fotoğraflar yer alıyor.

Arkeolojik mekânların fotoğraflanması, fotoğrafın belge yanının en önemli örneklerindendir. Belge fotoğraflarının da artistik bakış açısına ve estetik değerlere sahip olabileceği bilinir. Ara Güler, belge fotoğrafının olduğu kadar; estetik bakışın, doğru ışık kullanımının, bilginin, fotoğraflarında görsel güzelliği sunmanın da ustasıdır. 1958’de bir rastlantı sonucu ulaştığı Afrodisias, Ara Güler için önemli bir yaşam öyküsü oluşturur. Ara Güler Afrodisias’ı keşfeden kişi değildir ama tüm dünyanın ilgisini buraya çeken kişidir. Yalnız Afrodisias değil, birçok antik kenti fotoğraflamıştır