kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

“Türkiye Tiyatro Vitrini TheatreİST” bu yıl ilk kez gerçekleşiyor

25 Mayıs 2022

Nihal Kuyumcu, Zerrin Yanıkkaya, Hasibe Kalkan, Senem Cevher, Handan Salta ve Ragıp Ertuğrul’dan oluşan bir grup tiyatro akademisyeni ve eleştirmen tarafından tasarlanan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi Başkanlığı’nın ev sahipliğinde ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA), T.C. İstanbul Valiliği, Bahçeşehir Üniversitesi ve İBB Şehir Tiyatroları’nın katkılarıyla düzenlenen “Türkiye Tiyatro Vitrini TheatreİST”, bu yıl ilk kez 25 – 31 Mayıs 2022 tarihleri arasında İBB Şehir Tiyatroları Müze Gazhane Sahnesi ve BAU Pera Sahnesi‘nde gerçekleşecek.

İstanbul’dan bağımsız tiyatroların oyunlarının, 17 ülkeden gelen festival yöneticileri, tiyatro yapımcıları ve eleştirmenleriyle buluşacağı etkinlik, İstanbul’dan yenilikçi tiyatro prodüksiyonları ile yaratıcı performansların uluslararası arenaya açılmasına ve böylelikle Türkiye’den sanatçıların ve yapıtların uluslararası alanda görünür olmasına katkıda bulunmayı  ve Türkiye’den tiyatro oyunlarının uluslararası festivallere davet edilmesinin yolunu açmayı hedefliyor.

Kanada, ABD, Kosova, Romanya, İngiltere, Slovakya, Gürcistan, Azerbaycan, Almanya, Macaristan, Yunanistan, İspanya, Arnavutluk, İran, Polonya, İsrail ve Çekya’dan 20 festival yöneticisi ve eleştirmenin katılacağı etkinlik, 25 Mayıs Çarşamba günü saat 16:00’da Müze Gazhane’de Emine Fişek’in moderatörlüğünde, Eylem Ejder ve Deniz Başar’ın sunacağı “Çağdaş Türk Tiyatrosu” paneliyle başlayacak. Panelin ardından İBB Şehir Tiyatroları’nın “Yaftalı Tabut” adlı oyununun etkinlik konuklarına özel gösterimi yapılacak.

Proje tasarım grubu tarafından belirlenen ilk yılın seçkisinde, “Şatonun Altında” (Fiziksel Tiyatro Araştırmaları), “Nihayet Makamı” (Kumbaracı50), “Zabel” (BGST-Tiyatro), “Dansöz” (Mek’an Sahne), “Macbeth-İki Kişilik Kabus” (Tiyatro BeReZe), “Biz” (mdtİST), “On İkinci Ev” (Melek Ceylan), “Saloz’un Mavalı” (Cihangir Atölye Sahnesi), “Gomidas” (Yolcu Tiyatro), “Godot Bize Gelmez” (Karagöz Sanat Atölyesi & Öteki Tiyatro), “Sar” (Çıplak Ayaklar Kumpanyası) ve “Köpek Kalbi” (Küçük Salon) oyunları yer alıyor.

Vitrin paralelinde tiyatro akademisyenleri ve öğrencilerin katılımına açık bir dizi konferans da düzenleniyor. Toronto Scarborough Üniversitesi’nden Ass. Prof. Barry Freeman’ın “Belongings, Reimagining a Liberal Arts Theatre Education in Canada” başlıklı konferansı 24 Mayıs’ta İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde, Malta Üniversitesi’nden Marco Galea’nın “The Ottoman Turk in Maltese Theatre and Drama” başlıklı konferansı 28 Mayıs’ta SALT Galata’da, Toronto Üniversitesi’nden Art Babayants’ın “Embodied English: An Actor’s Challenge” başlıklı konferansı da 31 Mayıs’ta Bahçeşehir Üniversitesi Konservatuvarı’nda gerçekleşecek. Söz konusu konuşma ve konferanslara katılım için theatreshowcaseturkey@gmail.com adresinden kayıt yaptırılması gerekiyor.