kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

“Türkiye’de Sansür ve Otosansür: Ocak 2021 – Aralık 2021” raporu yayınlandı

14 Şubat 2022

Susma Platformu’nun kültür-sanat ve medya alanlarında gerçekleşen sansür vakalarını 12 aylık periyotlarda derlediği “Türkiye’de Sansür ve Otosansür” raporunun 5.’si geçtiğimiz hafta “Türkiye’de Sansür ve Otosansür: Ocak 2021 – Aralık 2021” başlığı ile yayımlandı.

Rapor, platformun Türkiye’de kültür-sanat ve medya alanlarında yaşanan sansürü belgelemek, otosansürü konuşmak ve sansürün önüne geçebilmek için günlük olarak yapılan izleme, farkındalık yaratma ve savunuculuk çalışmalarının derli toplu bir ürünü olarak konumlanıyor.

Aralarında Susma Platformu’nun da bulunduğu birçok sivil toplum örgütü, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da kendi alanlarına dair çalışmanın yanı sıra bizzat sivil toplum üzerinde artan baskıları savuşturmaya, bu baskılara karşı dayanışmayı örgütlerken bir yandan da özenle işlerini yapmaya devam etti.

Rapor, Sonay Ban ve Sumru Tamer’in editörlüğünde hazırlandı, Ayşen Güven, Av. Figen A. Çalıkuşu, Fatma Demirelli ve Lara Güney Özlen katkıda bulundu. Raporun kitap tasarımını ise Bülent Erkmen üstlendi.