kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Uluslararası PEN’in yeni başkanı Burhan Sönmez

27 Eylül 2021

Bu yıl 100. yaşını kutlayan Uluslararası PEN’in gerçekleştirdiği 100. Yıldönümü Kongresi’nde Türkiyeli yazar Burhan Sönmez yeni başkan seçildi.

Geçmişte H. G. Wells, Arthur Miller ve Heinrich Böll gibi yazarların başkanlık yaptığı Uluslararası PEN’in şu anki başkan yardımcıları arasında Margaret Atwood, Svetlana Alexievich, Orhan Pamuk ve J. M. Coetzee gibi yazarlar yer alıyor.

5 Ekim 1921’de İngiliz yazar Catherine Amy Dawson Scott ile Nobel ödüllü John Galsworthy tarafından Londra’da kurulan Uluslararası PEN, “Edebiyat sınır tanımaz; edebiyat, siyasal ve uluslararası karışıklık durumunda bile insanlar arasında ortak bir alan olarak korunmalıdır.” felsefesiyle yola çıktı. İfade özgürlüğü için mücadele eden ve şu anda 102 ülkede 144 merkezi bulunan Uluslararası PEN aynı zamanda UNESCO’nun insan hakları danışmanlığını da yapıyor.

Yazar kabul konuşmasında “Uluslararası PEN, özgür ifadenin savunucusu ve risk altındaki yazarlar için bir sığınaktır. İstisnasız genç yazarlar, kadın yazarlar, azınlık ve ezilen topluluklardan gelen yazarlar olmak üzere tüm yazarlar için bir konukseverlik yeridir.” sözleriyle Uluslararası PEN’in vizyonunu vurguladı.

Burhan Sönmez Hakkında:

Haymana’da doğdu (1965). İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Uzun yıllar Britanya’da kaldı. Kuzey (2009), Masumlar (2011), İstanbul İstanbul (2015), Labirent (2018) romanlarını izleyen Taş ve Gölge (2021) Burhan Sönmez’in beşinci romanıdır. Masumlar, 2011 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’nü ve İzmir St. Joseph Roman Ödülü’nü aldı. Bir Dersim Hikâyesi (Metis, 2012), Bana Adını Söyle (YKY, 2014) ve Gezi (Almanya, Binooki, 2014) öykü derlemelerine katılan Sönmez, BUYAZ’ın verdiği 2015 Öykü Onur Ödülü’nün sahibi oldu. Şair William Blake’in Cennet ile Cehennemin Evliliği kitabını Türkçe’ye çevirdi (Ayrıntı, 2016). ODTÜ’de edebiyat üzerine dersler verdi. Romanları kırk altı dile çevrildi. ABD’de Vaclav Havel Ödülü’ne (2017), Britanya’da EBRD Edebiyat Ödülü’ne (2018) değer görüldü.