kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri sahiplerini buldu

15 Mayıs 2018

Bu yıl 22.’si düzenlenen Türkiye’nin en uzun soluklu tiyatro ödüllerinden Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, 14 Mayıs Pazartesi akşamı Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerine kavuştu. Törende, 2017-2018 tiyatro sezonundaki performansları ve Türkiye tiyatrosuna verdikleri emekleriyle öne çıkan isimlere toplam 15 dalda ödül verildi.

22. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde, Türkiye tiyatrosunu geliştiren ve dönüşümünde öncü olan oyun yazarlarına verilen Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’nün bu seneki sahibi “Yuva” isimli oyunuyla Sami Berat Marçalı oldu. Komedi ya da müzikal dalındaki oyunlara verilen Haldun Dormen Özel Ödülü’nü ise bu yıl Bir Baba Hamlet isimli oyun aldı. Tiyatronun gelişimine destek vermiş iş ve sanat dünyasından önemli kişilere verilen Yapı Kredi Özel Ödülü’ne usta oyuncu Tijen Par layık görüldü. Tiyatro tarihine geçen ustalara takdim edilen Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü’nün ise bu seneki sahibi Yücel Erten oldu.

Yılın En Başarılı Oyunu ödülünü İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun sahnelediği Romeo ve Juliet, Yılın En Başarılı Yönetmeni ödülünü Bir Baba Hamlet oyunuyla Emrah Eren, Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu Yuva oyunundaki performansı ile Özlem Zeynep Dinsel, Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu ödülünü Bir Baba Hamlet oyunundaki performansı ile Murat Akkoyunlu, Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ödülünü Mutluyduk Belki Bugüne Kadar oyunundaki performansı ile Canan Atalay, Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu ödülünü Kayıp El oyunundaki performansı ile Ali Yoğurtçuoğlu, Yılın En Başarılı Sahne Tasarımı ödülünü Romeo ve Juliet oyunundaki sahne tasarımı ile M. Nurullah Tuncer, Yılın En Başarılı Giysi Tasarımı ödülünü Hayvan Çiftliği oyunundaki giysi tasarımı ile Candan Seda Balaban, Yılın En Başarılı Sahne Müziği ödülünü Nora – Bir Bebek Evi oyununun müzikleri ile Tolga Çebi, Yılın En Başarılı Işık Tasarımı ödülünü Bayrak oyununun ışık tasarımı ile Akın Yılmaz, Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı ödülünü ise Dönüşüm oyunu ile Erkan Akbulut aldı.