kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

YEKON’un yeni yönetim kurulu belirlendi

10 Temmuz 2019

2009 yılında yaratıcı endüstrileri bir araya getirerek disiplinler arası iş birliğini teşvik etmek, geliştirmek ve yaratıcılığın özenilen ve tercih edilen sosyal ve ekonomik değer haline gelmesi için, nitelikli çalışmalar yapmak amacıyla kurulan YEKON‘un yeni yönetim kurulu seçildi.

Bu yıl 10. yaşını kutlayan YEKON’un çalışmaları 2019 – 2022 yılları arasında seçilen yeni yönetim kurulu tarafından yürütülecek. YEKON’un Genel Kurulu sonrasında Yönetim Kurulu Başkanlığına Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Başkanı Eray Sertaç Ersayın seçildi. YEKON’un yeni yönetiminde yönetim kurulu üyeleri Nej Nejla Güvenç (MTD) Başkan Yardımcısı, Murat Şam(RYD)Genel Sekreter, Fügen Toksü (TÜHİD) Sayman ve Mustafa Arhan Kayar (ISTAV) Üye olarak görev üstlendiler. YEKON Denetleme Kurulu’nda ise Yiğit Sal (İRD), Serdar Uğur Girgin (YEPUD) ve Kemalettin Solmaz (SSTD)görev aldılar.

Türkiye’de yaratıcı katma değer sağlayan, her biri kendi disiplininde saygın ve etkin sivil toplum örgütleri tarafından kurulan Yaratıcı Endüstriler Konseyi YEKON’a üye 19 dernek: BİROY (Sinema Oyuncuları Meslek Birliği, DPİD (Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği), ETMK (Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Derneği), GMK (Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Derneği), IPTV (İnternet Temelli Televizyon Teknolojileri Derneği), ISTAV (İstanbul Sanat Tanıtım Araştırma Vakfı), İDA (İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği), İRD (İzmir Reklamcılar Derneği), MARKA KONSEYİ (Marka Danışmanları ve Yöneticileri Derneği), MTD (Moda Tasarımcıları Derneği), RD (Reklamcılar Derneği), RY (Reklam Yapımcıları Derneği), RYD (Reklam Yaratıcıları Derneği), SSTD (Sergileme ve Stand Tasarımcıları Derneği, TESDER (Türkiye Eğlence Sektörü Derneği), TESİYAPDER (Televizyon ve Sinema Filmi Yapımcıları Derneği), TÜHİD (Türkiye Halkla İlişkiler Derneği), UESYO (Uygulamalı Endüstri Sanatları Yaygınlaştırma ve Olgunlaştırma Derneği), YEPUD (Yaratıcı Etkinlikler Planlama ve Uygulama Derneği) 

YEKON Başkanı E.Sertaç Ersayın, yaratıcı endüstrilerin ülkelerin ve markaların vizyonunu değiştirdiğini ve dünyaya seslenmenin yolunun yaratıcılıktan geçtiğine işaret ederek, YEKON’un onuncu yılında yeni bir ekip ve disiplinlerin güç birliği ile bu hedefle yola çıktıklarını belirtti.  Yaratıcı endüstrilerin dünyada her yıl ortalama %30 gibi güçlü bir büyüme gerçekleştirdiğine dikkat çeken Başkan Ersayın, ülkemizde de yaratıcı endüstrilerin ve sektörün büyümesi ve daha çok katma değer yaratabilmesi için tüm disiplinlerle birlikte yeni hedeflere dönük çalışılacaklarını vurguladı.