kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Zilberman Rezidans programının konuğu Gülin Hayat Topdemir

5 Aralık 2017

Zilberman Gallery’nin sanatçıları için Berlin’de hayata geçirdiği konuk sanatçı programının 5. sanatçısı Gülin Hayat Topdemir oldu. Sanatçı 15 Eylül – 17 Kasım 2017 tarihleri arasında çalışmalarına Berlin’de devam etti. Topdemir, 7 Kasım’da gerçekleşen “Open Studio: Gülin Hayat Topdemir” etkinliğinde program sürecindeki deneyimlerini ve ürettiği çalışmalarını katılımcılarla paylaştı.

Zilberman Gallery tarafından Berlin’de yürütülen rezidans programı, galeri ile aynı binada sürdürülüyor. Seçilen sanatçılar 3 ay boyunca misafir ediliyor; kendilerine sunulan stüdyoda eser üretme şansı yakalıyorlar.

Gülin Hayat Topdemir’in resimleri bilinçaltının derinliklerine inerek insan doğasının karanlık tarafını öykülüyor. Bu karanlık taraf aynı zamanda sanatçının renk ve teknik seçimine de yansıyor. Topdemir, Chiaroscuro tekniğiyle hikayelerinin atmosferini ustaca yansıtıyor. Son dönem çalışmalarıyla, kendini model olarak kullandığı resimlerinde sanatçı, toplumsal rolleri ve benlik algısını sorunsallaştırıyor.