kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

57. Venedik Bienali’nin başlığı açıklandı

29 Eylül 2016

57. Venedik Bienali önümüzdeki yıl 13 Mayıs – 26 Kasım 2017 tarihleri arasında Giardini ve Arsenale’de gerçekleşecek. “Viva Arte Viva” başlığıyla düzenleceği açıklanan bienalin direktörü ve küratörü Christine Macel sanatçılar tarafından, sanatçılarla birlikte ve sanatçılar için bir bienal tasarlayacağını ifade ediyor.

2015 yılında Okwui Enwezor’un küratörlüğünün ardından bu yıl farklı olarak direktör/küratör Christine Macel, bienalin gidişiatında belirgin değişikliklerin olacağını açıkladı. 2015 yılındaki “All the World’s Futures” başlıklı bienalde 100’den fazla sanatçının ağırlıklı olarak vahşi kapitalizmi eleştiren eserleri sergilenmişti.

Paris’te bulunan Pompidou Müzesi’nin şef küratörü de olan Macel, gelecek bienalde daha fazla kadın sanatçıya, unutulan sanatçılara ve Latin Amerika, Orta Doğu, Doğu Avrupa ve Rusya’dan daha fazla sanatçıya yer verileceğini bildirdi.

Ayrıca Bienal boyunca her hafta bir sanatçının katılacağı Tavola Aperta’ya (Açık Masa) katılacak ziyaretçiler, sanatçı ile birlikte yemek yeme ve sanatçının işleri hakkında konuşma fırsatı yakalayacak. 57. Venedik Bienali kapsamında ayrıca “Unpacking My Library” adında yeni bir projenin de yer alacağı açıklandı. Walter Benjamin’in 1931 yılında yayımlanan denemesinden esinlenilen proje kapsamında Bienal sanatçıları en sevdikleri kitapları içeren listeler paylaşacak.