kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Art Basel, tüm dünyada yeni kültürel başkentler yaratacak bir plan ortaya koyuyor

29 Mart 2016

Art Basel, geçtiğimiz perşembe Basel, Miami Beach ve Hong Kong’daki dünyanın önde gelen sanat fuarlarına yaptığı ev sahipliği misyonunu dünya çapında genişletecek bir girişim gerçekleştireceğini açıkladı. İsviçreli kurum, bu yeni girişimle, dünyanın her yerinden şehirlerle, onları küresel sanat ağında bir araya getirici kültürel programlar yaratmak için çalışmalar yapmayı amaçlıyor.

Art Basel İş Geliştirme Direktörü Patrick Foret tarafından yönetilecek olan bu yeni sistemde, Art Basel’in partneri olduğu şehirler için programlar geliştirmek üzere David Adjaye, Richard Florida, Jacques Herzog, Anne Pasternak, Patrizia Sandretto Re Rebaudengo ve Uli Sigg’in de içinde bulunduğu bir danışman ve uzman ekibiyle çalışılacak.

İki veya beş yıllık periyodlarla işleyecek olan plan, her şehrin halihazırda var olan kültürel programlama mekanizmalarının birkaç ay boyunca incelenmesi ile başlayacak. Bu konu hakkında Foret, şehirlerin kültürel programlamalarını uzun vadede geliştirecek çalışmaların yapılabilmesi için tüm yerel paydaşlarla, sanat camiasıyla, devlet kurumlarıyla ve kültür birimleriyle bir araya gelinmesi gerektiğini söyledi.

Programa dair diğer önemli detay ise her şehrin program dahilinde seçilebilir olmayacağı. Öncelikle şehrin havayoluyla ulaşılabilir olması gerekiyor. Ayrıca şehirde müzelerin, galerilerin, idealde Art Basel ile iletişim içinde olan kültür kurumlarının olduğu bir kültürel ekosistemin de olması şartlar arasında. En önemlisi de şehrin, kültür ajandasını revize etmeye motive ve bunu uluslararası çapta gerçekleştirmeye istekli olması gerekiyor.

Art Basel’in geliştirdiği planın bütçe modeli, küçük ölçekli kültür-sanat faaliyetlerine ayrılan kültür bütçeleri yerine, büyük organizasyonlara ve dev spor müsabakalarına ayrılan ekonomik gelişim bütçelerinin kullanılması esasına dayanıyor. Tabi bu noktada bütçeler üzerine değişime gidilmesi için kasıtlı bir biçimde aktivizm yapma yerine bir katelizatör olma niyetinin altını çizen kurum, Foret’nin deyimiyle “spora milyon dolarlar harcayan şehirlere gidip onları başka bir yöne çekmeye çalışmaya değil, aksine bu değişime zaten hazır olan ve seçimini sanat üzerine yapmış olan şehirlerle çalışmaya niyetli”. Art Basel Global Direktörü Marc Spiegler ise Art Basel’in, işbirliğine açık doğası gereğince ana amacının “şehirlerle çalışırken onlara yepyeni bir kültür ortamı yaratmak değil, aksine onların tarihiyle, kendi gerçeklikleriyle, gelecekleriyle uyum içinde tutarlı çalışmalar yapmak” olduğunu belirtiyor.