kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Kritik Kolektif’ten açık çağrı: Heveskâr Seyirciler – Tiyatro Üzerine Yazma

16 Mayıs 2022

Kritik Kolektif tarafından ilki 2020 yılında düzenlenen ve tiyatro yazarları Eylem Ejder ve Handan Salta’nın yürütücülüğünü ve eğitmenliğini yaptığı Heveskâr Seyirciler – Tiyatro Üzerine Yazma etkinliği bu yıl 25 – 31 Mayıs 2022 tarihleri arasında TheatreIST tarafından bu yıl ilki düzenlenen “Theatre Showcase Turkey” (Türkiye Tiyatrosu Vitrini) etkinlikleri kapsamında İstanbul’da gerçekleşecek.

Seçilen katılımcılar program kapsamında gösterilecek oyunları TheatreIST’in davetlisi olarak on yedi farklı ülkeden İstanbul’a gelecek tiyatro yazarı, eleştirmen, festival yönetmeni ve gazetecilerle birlikte izleyecek. Programa tiyatroya ilgi duyan, oyun izlemeyi seven ve kolektif çalışmadan keyif alan herkes başvurabilir.

Oyunlara ve “Heveskâr Seyirciler” etkinliğine katılım ücretsiz olup, beş gün boyunca günde üç oyunun izleneceği programda izlenilen oyunlar hakkında konuşulacak, tartışılacak ve birlikte eleştiri yazıları yazmaya çalışılacak. Etkinlik, eleştirel yazının deneysel ve kolektif yollarını geliştirmeye açık olup katılımcıların yazınsal, işitsel, görsel ve dijital olanakları kullanmalarını ve her tür deneysel çalışmalarını teşvik eder nitelikte olacak. Buluşmalarda deneyimli tiyatro eleştirmeni, yazar, akademisyen ve tiyatrocularla bir araya gelinecek. Etkinlik ve oyunların dilinin Türkçe olacağı programda katılımcıların üreteceği bireysel ve ortak çalışmaların Türkçe dijital bir yayına dönüşmesi hedefleniyor.