kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Trump, kültürel değişim vize programlarını azaltmayı plânlıyor

9 Ekim 2017

Trump yönetimi, çoğunluğu Müslüman ülkeler için koyulan seyahat kısıtlamalarını tesis etmek için mücadele etmeye devam ederken, Wall Street Journal’a göre, şimdi de genç profesyonellerin yurt dışından Amerika’ya seyahat etmesini sağlayan kültürel değişim programlarını azaltmaya bakıyor.

WSJ, Beyaz Saray’ın, J-1 vize değişim programının bir parçası olan, beş istihdama dayalı programa odaklandığını dile getiriyor.

Beyaz Saray, H-1B vize programının, daha ucuz yabancı işçi getirerek, Amerikan işçilerinin ücretlerini düşürüldüğünü söylüyor. Trump, H-1B vizelerinin en yetenekli ve en yüksek ücretli başvurulara verilmesi ve hiçbir zaman Amerikalıların yerine geçmemeleri gerektiğini belirtiyor.

Ancak, Trump kaldırmak istediği bu programdan bizzat kendisi de yararlandı. CBS News, Trump’ın uzun yıllar boyunca kendi özel mülklerinde yabancı işçi çalıştırmak için bu vize programını kullandığı bilgisine ulaştı.

WSJ’e göre, Beyaz Saray’ın son revizyonu, ev sahibi aileyle birlikte kültürel değişim programlarında yer alırken, bebek bakımı ihtiyaçlarını sağlamak için Amerikan ev sahipleriyle yaşayan yabancı konuklara olanak sağlayan küçük bebek bakıcılığı programlarının yanı sıra her yaz 100.000 öğrencinin Amerika’ya gelmesine yardımcı olan programları da kapsıyor.

Dışişleri Bakanlığı’nın sitesindeki açıklamada, “Değişim programı, eğitimsel ve kültürel değişimler aracılığıyla küresel anlayışı büyütüyor. Tüm değişim konuklarından, değişime dair deneyimlerini paylaşmaları için programlarını tamamladıktan sonra ülkelerine dönmeleri bekleniyor.” diye belirtiliyor.

Program, sadece çalışmaya dayalı değişimlere yardım etmiyor, aynı zamanda yabancı öğrencilerin Amerika’ya seyahat edip özel üniversitelerde ve devlet üniversitelerinde öğrenim görmelerini sağlayarak eğitime dayalı değişimlere de yardımcı oluyor.

Bakanlık, J-1 programının, Amerikan topluluğunu ve kültürünü deneyimlemek ve Amerikalılarla sıkı bağ kurmak için her yıl 200’ün üzerinde ülkeden ve bölgeden yaklaşık 300.000 yabancı konuğa fırsat sağladığını söylüyor.  

*Bu haber, CBS News‘ten alınmıştır.