kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Türkiye sineması Berlin Uluslararası Film Festivali’nde tanıtılıyor

4 Mart 2021

71. Berlin Film Festivali (Berlinale), COVID-19 pandemisi nedeniyle bu yıl 1 – 5 Mart 2021 tarihleri arasında çevrimiçi olarak sektör temsilcilerine, 9 – 20 Haziran 2021 tarihleri arasında ise seyircilere yönelik iki bölüm şeklinde düzenleniyor.

Festivalin “Avrupa Film Pazarı Türkiye” bölümünde 2020’de çekilen ve bu yıl yapımı devam eden uzun metraj kurmaca ve belgesel filmler ile kısa metraj filmler görücüye çıkacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı’nın iş birliğiyle organize edilen “Avrupa Film Pazarı Türkiye” bölümünde “Yabancı Film Yapım Desteği” de uluslararası sinema profesyonellerine tanıtılacak.

Yeni sinema yasası ile yürürlüğe giren ve yabancı film yapımcılarına Türkiye’de harcadıkları tutarın %30’una kadarının iade edilebilmesine imkân sağlayan destekler ile doğal plato özelliğine sahip Türkiye’nin bu alandaki rekabet gücünün artması ve önemli film çekim merkezlerinden birisi olması da festivalde anlatılacak.

Festivalde bu yıl yönetmen Ferit Karahan’ın ikinci uzun metraj filmi “Okul Tıraşı” da 71. Berlin Film Festivali’nin “Panorama” bölümünde yer alacak.