kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

SSM’de Prof. Dr. Cevat Çapan ile Dünya Edebiyatı üzerine yetişkin eğitimleri başlıyor

30 Ocak 2018

Şimdiye kadar “Osmanlı Yaşamı”, “Sanatta Lale ve Lale Devri”, “Osmanlı Çiniciliğinin Öyküsü”, “Köhne Bizans” ve “Galatasaray’dan Ankara’ya: Türk Resminin 100 Yılı” gibi başlıklarda verdiği yetişkin eğitimleriyle tarihteki farklı ve çok bilinmeyen konulara odaklanan Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, ilk kez edebiyatçı, yazar, şair ve çevirmen Prof. Dr. Cevat Çapan’ın anlatımıyla dünya edebiyatı üzerine yetişkin eğitimleri düzenlemeye hazırlanıyor.

Katılımcıların dünya edebiyatına dair detaylı ve akademik düzeyde bilgi sahibi olmalarını sağlayacak ve eserlerden okumalara da yer verilecek derslerin ilk bölümü 1 Şubat Perşembe günü başlayıp 4 hafta boyunca 11.00-13.00 saatleri arasında Sakıp Sabancı Müzesi’nde gerçekleştirilecek.

Şubat ayında başlayıp Mayıs’ın son haftasında bitecek olan dersler, Antik Yunan edebiyatından başlayarak 4 farklı bölümü kapsayacak. İlk 3 bölümün 4 haftada, son bölümün ise 5 haftada tamamlanacağı derslerin ilk bölümü Antik Çağ Edebiyatı’na ayrılırken, 2. bölüm Edebiyatta Ortaçağ ve Rönesans’a Geçiş, 3. bölüm Edebiyatta Rönesans ve Aydınlanma Çağı’na Geçiş, 4. bölüm ise Aydınlanma ve Devrimler Çağı’nda Edebiyat konusuna ayrılacak.

Program:

1.Bölüm: Antik Çağ Edebiyatı / 1 Şubat, 8 Şubat, 15 Şubat, 22 Şubat 2018

Okumalar: Homeros, Vergilius, Sappho, Catullus, Sophokles, Aristophanes

2.Bölüm: Edebiyatta Ortaçağ ve Rönesans’a Geçiş / 1 Mart, 8 Mart, 15 Mart, 22 Mart 2018

Okumalar: Dante, Chaucer, Montaigne, Cervantes

3.Bölüm: Edebiyatta Rönesans ve Aydınlanma Çağı’na Geçiş / 29 Mart, 5 Nisan, 12 Nisan, 19 Nisan 2018

Okumalar: Shakespeare, Moliere, Voltaire, Goethe

4.Bölüm: Aydınlanma ve Devrimler Çağı’nda Edebiyat / 26 Nisan, 3 Mayıs, 10 Mayıs, 17 Mayıs, 24 Mayıs 2018

Okumalar: Wordsworth, Balzac, Dickens, Baudelaire, Ibsen, Kafka