kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Çocuk Genç Sanat Tiyatro’dan (ÇGST) Yaz Sanat Kampı

26 Nisan 2022

Biraderler Yapım’ın çocuk ve gençlere yönelik projeler geliştirdiği sosyal girişimi Çocuk Genç Sanat Tiyatro (ÇGST), bu yıl 19 – 25 Haziran ve 26 Haziran – 2 Temmuz 2022 tarihleri arasında Çanakkale’de çocuk ve gençlere yönelik Yaz Sanat Kampı düzenliyor.

Bu toprakların bıraktığı mirası anlamak, kavramak, yaşamak ve tiyatro tarihine başka bir pencereden bakmak amacıyla organize edilen ÇGST Yaz Sanat Kampı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dardanos Yerleşkesi’nde gerçekleşecek. 7 gün 6 gece boyunca sürecek tempolu, bol eğlenceli, öğrenmeli ve uygulamalı ÇGST Yaz Sanat Kampı’na, 8-18 yaş grubu çocuk gençler ve aileleri katılabilecek.

Kamp içerikleri bu topraklarda doğmuş ve gelişmiş sanat anlayışlarını, tiyatro ve yan disiplinlerini merkezine alarak oluşturuldu. Diksiyon, Sahne/Oyunculuk, Müzik, Dans ve Tasarım başlığında beş farklı atölye yer alıyor. ÇGST’nin temel akademik programı devam ederken kamp katılımcıları antik dönemin sanat anlayışını kavramaya ve uygulamaya çalışacak. Mitler, Antik Yunan oyunları, Homeros Destanı, tanrılar, yarı tanrılar, sıra dışı karakterler bu kampta çocuklara eşlik edecek.

ÇGST Yaz Sanat Kampı tempolu, bol eğlenceli, öğrenmeli, uygulamalı bir maraton kamp. Disiplinler, gelenekler ve şehirler arası bir buluşma. Katılımcıların köklerini bulmasına ve belki de hayattaki yönünü tayin etmesine yardımcı olacak ÇGST Yaz Sanat Kampı, hem eğitmenlerin hem katılımcıların hayatlarında sadece bir anı olarak kalmayacak. Düne ve bugüne başka pencerelerden baktıracak kampın sonunda katılımcılar tüm öğrendiklerini kendi ifadeleriyle bir performansa dönüştürecek.

ÇGST Yaz Sanat Kampı, 1’er haftalık 2 dönemden oluşturuldu. İlk hafta Troya, Homeros Destanı ve Antik Yunan Tiyatrosu ve Mitler, ikinci hafta ise Çanakkale ve Destanı ve Geleneksel Türk Tiyatrosu konuları ele alınacak. Katılımcılar tercihilerini ilk hafta ya da ikinci haftadan yana kullanabilecek ya da iki haftaya birden katılabilecekler.