Yaklaşan 5 Önemli Yurtdışı Sanat Fuarı

11 Nisan 2016

Önümüzdeki aylarda dünyanın farklı kıta ve şehirlerinde birçok önemli sanat fuarı gerçekleşecek. Fuarların bir kısmı artık dünyanın en önde gelen ve köklü sanat etkinlikleri arasında anılırken, bir kısmı da odağını gençlere ve yeni sanatçılara alarak cesur bir adım atıyor. Açıklanan katılımcı listelerinde ise ne yazık ki Türkiye’den çok az sayıda galeri ve sanatçı bulunuyor.
New York’tan Basel’e, San Francisco’dan Münih’e uzanan bu sanat fuarlarını ve Türkiye’den katılacak galeri ve sanatçıları listeledik.

1- Artexpo New York (14-17 Nisan 2016) – New York
38 yıldır düzenlenmekte olan Artexpo, dünyanın birçok yerinden yayınları, galerileri ve koleksiyonerleri bir araya getiriyor. Artexpo, dünyanın en büyük sanat pazarları arasında gösteriliyor.
Fuara Türkiye’den genç sanatçı Sonia Serpil Aslan iki boyutlu desen çalışmaları ve çocuk heykelleri ile katılıyor.

2- Art Market San Francisco (27 Nisan-1 Mayıs 2016) – San Francisco
Art Market San Francisco, bu yıl 6. edisyonunu gerçekleştiriyor. Geçen yıl 25.000 sanatseverin katıldığı fuar; modern ve çağdaş sanat eserlerine ev sahipliği yapacak. Etkinlik Fort Mason Center’da gerçekleşecek.

3- STROKE Art Fair ( 4-8 Mayıs 2016)- Münih
Almanya’nın en heyecan verici sanat etkinliklerinden biri olan STROKE, genç ve yenilikleri denemekten çekinmeyen sanatçıları bir araya getiriyor. Çağdaş sanat, tasarım ve müzik gibi birbirinden farklı yaratıcı alanları biraraya getiren STROKE Art Fair, katılımcılara ve ziyaretçilere kültürel bir etkileşim olanağı sunuyor.
Genç ve bağımsız sanatçıların destekçisi
Mixer
de bu fuarda yer alacak.

4- Frieze (5-8 Mayıs 2016) – New York
Dünyanın önde gelen sanat galerini bir araya getiren Frieze New York, bu yıl 5. kez Manhattan’da yer alan Randall’s Island Park’ta gerçekleşecek. Yayınladığı dergiler, verdiği uluslararası ödüller ve akademi ve eğitim gibi çalışma alanlarının yanı sıra, 3 farklı uluslararası fuarın düzenlenmesini de üstlenen Frieze bu yıl ayrıca 25. yaşını kutlayacak. Türkiye’den Rampa İstanbul da Frieze Sanat Fuarı’nın bu seneki katılımcıları arasında yer alacak. Frieze New York 2016’da Rampa, Ergin Çavuşoğlu, Nilbar Güreş, Gülsün Karamustafa, ve Erinç Seymen‘in yapıtlarını sergileyecek.

5- Art Basel (16-19 Haziran 2016) – Basel
Dünyanın öncü sanat etkinlikleri arasında gösterilen Art Basel, dünyanın farklı yerlerinden 280 galeriye ve 4000 esere ev sahipliği yapıyor. İsviçre’nin Basel kentinde gerçekleşecek etkinlik, Miami ve Hong Kong’ta da düzenleniyor.