kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İngiliz sanat kurumlarının alternatif işletmeleri

1 Aralık 2016

Sanat endüstrisinin alternatif gelir kaynaklarına yönelmesi gerektiğini savunan İngiltere Sanat Konseyi (Arts Council) Başkanı Sir Peter Bazalgette, sanat galerilerinin “popüler pansiyon” açmalarını, tiyatroların hayır kurumu mağazası işletmesini ve orkestraların ekstra para kazanmaları için video oyunlarına kayıt yapmaları fikrini öne sürüyor.

Yakın zamanda Sanat Konseyi’nden ayrılacak olan Bazalgatte, daha önceleri sanat organizasyonlarının kamu yatırımlarının yanı sıra özel yatırımlarla da para kazanmasını önerdiği için eleştirilmişti. Ancak Bazalgatte, özellikle kamu tarafından finanse edilen kurumların ek gelir sağlamaları için konaklama, mekan kiralaması ve hatta şık ve popüler bir hostel işletmeleri fikrinin faydalı olacağının altını çiziyor.

Yaratıcı Endüstriler Birliği’nde yaptığı bir konuşmada Bazalgatte, kamu desteğini, kurum kazancını ve bağışları 3 ayaklı bir masaya benzetiyor. 3 ayaklı bir masanın 4. ayağının eksik olması durumda çökeceğini belirten konsey başkanı, masanın 4. ayağının alternatif gelir modellerinden oluşması gerektiğini öne sürüyor.

Örneğin; Tewkesbury’deki The Roses Tiyatrosu bir mağaza işletiyor; Çağdaş Baltik Sanat Merkezi, sanat eserlerinin özel baskılarını satıyor ve sanat eserlerini günlük hayatta kullanılan kupa, cezve, alışveriş çantası ve oyuncak  gibi eşyalara baskılıyor.

Salford’daki Islington Mill ise yarım pansiyon hizmet veren bir otele sahip. Cirencester’daki New Brewery Arts ise ana faaliyetlerinin yanı sıra bir hostel işletiyor. Bu sosyal girişimler Britanya ekonomisinde tamamen yeni bir sektörü temsil ediyor ve kültür-sanat sektörünün de bu girişimlerinin ekonomiyi hareketlendireceği düşünülüyor.

Son yıllarda İngiltere Filarmoni Orkestrası, video oyunu jeneriklerinin yanı sıra, Iron Man 3, Elysium, Thor: The Dark World, Fury ve Avengers: Age of Ultron gibi filmlerin müziklerinde yer aldı. Bazalgatte bu gelişmelerin, sanat organizasyonlarının giderek ticaret zekası olan liderler tarafından yürütülmesini gösterdiğini belirtiyor.

Sir Peter Bazalgatte, gelecek yıl Sanat Konseyi başkanlığını Tate yöneticisi olan Sir Nicholas Serota’ya devredecek.

*Yazı telegraph.co.uk‘den çevrilmiştir.