kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Sakıp Sabancı Müzesi’nde çocuklar için yaz okulu

22 Haziran 2018

Sakıp Sabancı Müzesi, çocuklar için 25 Haziran – 20 Temmuz 2018 tarihleri arasında çcouklar için fotoğraftan resme, tasarımdan illüstrasyona pek çok farklı disiplinin yer aldığı bir yaz okulu düzenliyor. Ayrıca felsefe, ritim ve müzik atölyeleri, yoga, kamp oyunları gibi aktiviteler de düzenlenecek.

7-11 yaş arası çocukların katılabileceği atölye çalışmaları, sabah 10.00 – 13.00 ile öğleden sonra 14.00 – 17.00 saatleri arasında iki farklı grup çalışması şeklinde yarım günlük ve günlük gerçekleştirilecek. Yaz okulu atölyeleri ücretlidir. Yarım günlük atölyeler 100 TL, günlük atölyeler ise 150 TL’dir.

MÜZEDE RİTİM

Atölye kapsamında çeşitli ritim enstrümanlarına dair bilgiler edinecek çocuklar, dünya müziklerinden ritim örnekleri üzerine çalışacaklar.

MÜZEDE TASARIM

Bu atölyede çocuklar el yapımı defterden çalışan saatlere, kaligrafi sanatıyla süsledikleri tişörtlerden baskılı  çantalara kadar el becerilerini geliştirecekleri birbirinden keyifli ve özgün tasarım çalışmaları yapacaklar.

MÜZEDE KAMP

Sakıp Sabancı Müzesi’nin bahçesinde kendi çadırlarını kuracak çocuklar, takım çalışması içeren etkinliklere katılarak bu yöndeki bilinçlerini geliştirecekler.

İLLÜSTRASYONUN BANA SÖYLEDİKLERİ

Bu atölye çalışmasında çocuklar, kitaplardaki illüstrasyonları inceleyek, küçük hikâyeleri resimleyerek hikâyede geçen karakter ve maceralarına dair illüstrasyonlar çizecekler.

BAŞYAPITIM BEN

Sanatçıların başyapıtlarını inceleyecek çocuklar, bilgilerini ilham ve yaratıcıkla birleştirerek kendi başyapıtlarını yaratmak üzere kolları sıvayacaklar.

FOTOĞRAFIN HER HALİ

Fotoğraf makinesi olmadan fotografik görüntü elde edilebilir mi? Bu atölye çalışmasında çocuklar, alternatif baskı tekniklerinden fotogram ve cyonatyp uygulamalarıyla tanışacaklar, ışıkla boyama yapacaklar.

BİR KÜÇÜK KİTAP TASARLADIM

Bu atölye çalışmasında çocuklar, düşündükleri bir karakteri ve hikayesini resmedecekler. Karakter ve onun hikâyesini küçük karelere çizerek bu çizimleri birleştirip kendine bir sketch book hazırlayacaklar.

MÜZEDE YOGA

Cihangir Yoga eğitmenleri eşliğinde gerçekleştirlecek yoga derslerinde  çocuklar, esneklik ve güçlerini arttırken koordinasyon becerilerini de geliştirecekler.

MÜZEDE FELSEFE

Cevaplardan çok sorulara odaklanacak atölye çalışmasında çocuklar hikâye, fotoğraf, video gibi araçların ve çeşitli nesnelerin yardımıyla özgüven, cesaret, yaratıcılık, çevre bilinci, insan hakları, hayvan sevgisi kavramları üzerine düşünecekler.

MÜZEDE RESİM

Resimlerin tekniği ve malzemelerine dair bilgi vermeyi amaçlayan atölyede çocuklar akrilik, linol ve tekstil boyası gibi boya çeşitlerini kullanarak farklı yüzeylere baskı uygulamaları yapacaklar.